خرید کتاب سکه طلا

فرهنگ مطالعه را از بدو تولد نهادینه کنیم

تاریخ دریافت خبر: دیدگاه بینندگان
مصطفی رحماندوست در خصوص علل اصلی پایین بودن تیراژ کتاب در ایران به صبا گفت: مشکل اصلی نخریدن کتاب است.متاسفانه والدین در سراسر زندگی روزمره شان اتفاقی با نام «کتاب خواندن» را به رسمیت نمی شناسند، این امر باعث شده نسل بعدی نیز بالطبع به خواندن کتاب علاقمند نشوند.

این نویسنده کتاب های کودک و نوجوان، راهکار برون رفت از این چالش را برنامه ریزی در سطح کلان ملی دانست وعنوان کرد: در این راستا باید همانند، دیگر کشورها برنامه ریزی داشته باشیم تا فرهنگ مطالعه را از بدو تولد نهادینه کنیم. کشورهای که با چالش کمبود مطالعه روبه رو بودنند، توانستند با به کارگیری رسانه ها و مطبوعات فرهنگ مطالعه را تبدیل به پوز اجتماعی کنند.

رحماندوست در ادامه افزود: این درحالی است که در کشور ما خانواده ها مدارس گران قیمت و کلا سهای متنوع و مختلف فرزندانشان را به عنوان پوز به رخ هم می کشند، این اوامر تبدیل به مد اجتماعی در جامعه شده است.در این زمینه خیلی باید تلاش کنیم و راه داریم تا بتوانم مطالعه را در کشور تبدیل به مد اجتماعی کنیم .

این شاعر اشاره کرد: سطح سرانه مطالعه کتاب در ایران نسبت به سطح جهان پایین است،اما نسبت به گذشته سطح مطالعه پیشرفت کرده است. در گذشته کتاب های که در ایران برای کودکان چاپ می شد، نزدیک بر2 هزارعنوان بود که هر کدام 5 یا 6 هزار فروش داشتند، ظاهرا فروش خوبی بود. در حال حاضر در سال بالغ بر 13 عنوان کتاب برای قشر کودک منتشر می کنیم که تیراژ آن 100 تا شده.

وی در پاسخ به این سوال که چرا کشورهای غربی با وجود پهنای اینترنت وسیع اما همچنان تیراژ کتاب هایشان بالا است؟ توضیح داد: این امر دو دلیل عمده دارد که سطح مطالعه کتاب در این کشورها پایین نیامده است.استفاده از وسایل و شبکه های مجازی کنترل شده است این درحالی است که خانواده های ایرانی به راحتی این وسایل در اختیار فرزندان خود قرار می دهند تا سرگرم شوند، اما در کشورهای غربی تمامی کارهاشان برنامه ریزی شده است، این امر باعث شده تمام زندگیشان به وسیله ارتباطی جدید خلاصه نشود.

رحماندوست خاطرنشان کرد: فرهنگ برنامه ریزی،مدیریت و کنترل در کشور حاکم نیست. از طرفی کشورهای غربی تلاش کردند تا بچه ها درمسیر مطالعه راه پیدا کند، این هنوز در کشور اتفاق نیفتاده است.


نظرات (0)

هنوز نظری نیامده ، شما اولین باشید

ارسال نظر

* اطلاعات مورد نیاز
1000