خرید کتاب سکه طلا

تاریخ دریافت خبر:

وی با اشاره به اینکه کشورهای دنیا هم با بیت‌کوین برخوردی هوشمندانه اتخاذ کردند، به ژاپن و آمریکا اشاره می‌کند که هر یک به ترتیب 50 و 25 درصد بازار بیت‌کوین را در اختیار دارند و ژاپنی‌ها آن را ارز و آمریکایی‌ها آن را به عنوان کالا قبول کرده‌اند:

«دولت ایران وعده داده که تکلیف این نوع ارز تا نیمه اول سال آینده مشخص می‌سازد و به نظر من بهتر است که یک صنف رسمی برای آن تشکیل دهد تا دست سودجویان از بازار آن برچیده شود. اگر جایی باشد که به طور رسمی مبادرت به فروش این نوع ارز با شرایط احراز هویت کند، کنترل آن راحت‌تر خواهد بود گرچه ماهیت بیت‌کوین غیرقابل ردیابی بودن آن است. اما در هر صورت اگر این ارز دیجیتالی و یا سایر ارزهای دیجیتالی مثل «اتریوم» و «زی‌کش» و... که آمار آنها به 1300 مورد می‌رسد، به رسمیت شناخته نشوند، صرفا راهی برای باز شدن بازار سیاه آن باز خواهد شد.»

بیت‌کوین یک ارز تحریم‌ناپذیر است و متعلق به هیچ حکومتی نیست

رضایی معتقد است که دولت‌ها در حال حاضر مشغول بررسی ابعاد گوناگون بیت‌کوین و استفاده آن در سیستم اقتصادی هستند و ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. از نظر وی حال که رکورد خرید و فروش بیت‌کوین در ایران در ماه گذشته شکسته شده، اکنون بهترین زمان برای ورود کردن به آن است. او اشاره می‌کند که کل مقدار بیت‌کوین جهان در حال حاضر 21 میلیون است که 17 میلیون آن در دسترس است و کل این آمار در نهایت یک چهارم تولید ناخالص ملی کشور است و نباید از آن واهمه داشت:

«این ارز در حال حاضر به خاطر عدم رسمیت آن توسط بانک مرکزی در خارج از مرزهای ایران کنترل می شود. نمی‌توان به آن برچسب خلافکارانه و یا هرمی وارد کرد چرا که اولا هیچ‌کس وعده پولدار شدن در بازار بیت‌کوین را به کسی‌ نمی‌دهد و ثانیا اینکه خلاف‌کاران دنیا از اسکناس هم برای تبادلات مالی خود استفاده می‌کنند که در این صورت باید پرسید آیا می‌توان اسکناس را جرم‌آفرین توصیف کرد؟ پیش‌بینی می‌شود که به محض وارد شدن رسمی بازار ایران به بیت‌کوین، کشورهایی مثل آمریکا بیش از پیش بر روی بیت‌کوین نظارت داشته باشند و حتی سعی به ایجاد چارچوب‌هایی برای آن داشته باشند.»

نپذیرفتن رسمی بیت‌کوین باعث ایجاد بازارسیاه این ارز می‌شود

مدیرعامل شبکه راه پرداخت معتقد است که فناوری به حدی پیشرفت کرده که به جای اینکه قانون برای آن برنامه‌ریزی کند، فناوری قانون را دگرگون می‌سازد. وی به افرادی که قصد ورود به بازار بیت‌کوین را دارند نیز توصیه می‌کند که با مطالعه منابع معتبر وارد آن شوند.

به نظر می‌رسد چنین اظهاراتی به این دلیل بیان می‌شود تا مردم مطالباتی از سوی دستگاه قضایی و بانک مرکزی پیرامون بیت‌کوین نداشته باشند و اتفاقی مثل سپرده‌گذاری مردم در موسسات مالی رخ ندهد و یا اگر هم رخ می‌دهد، انگشت اتهام به سوی دولت نباشد چرا که بانک مرکزی در حال حاضر رسما بیت‌کوین را به رسمیت نمی‌شناسد و با توجه به شیوه محتاطانه‌ای که همواره در پیش داشته، اندکی دور از انتظار به نظر می‌رسد که در آینده نیز این ارز مجازی را به رسمیت بشناسد.

در همین رابطه بخوانید