کتاب سکه های ماشینی قاجار

تاریخ دریافت خبر:
میراث جهانی یونسکو (به انگلیسی: World Heritage Sites) به مجموعه مکان‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت ‌شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر گفته می‌شود که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو همه ساله برگزیده شده‌اند.

شعار سال: میراث جهانی یونسکو (به انگلیسی:World Heritage Sites) به مجموعه مکان‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت ‌شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر گفته می‌شود که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو همه ساله برگزیده شده‌اند.

سایت‌هایی که در این فهرست قرار می‌گیرند بر اساس کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، محسوب می‌شوند و دولت‌ها موظف به حفظ و نگه‌داری این آثار هستند.
بر پایه این کنوانسیون، کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به ‌عنوان میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی ‌ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه،به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود.
این کنوانسیون از یک دیباچه و ۳۸ ماده در ۸ فصل تشکیل شده ‌است. مطابق آخرین فهرست اعلام شده، یشور ایتالیا مقام نخست را در تعداد میراث جهانی یونسکو در جهان دارد. تا سال ۲۰۱۴ ایتالیا ۵۰ اثر، چین ۴۷ اثر و اسپانیا ۴۴ اثر ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکو داشته‌اند.

کمیته میراث جهانی یونسکو
میراث جهانی بین‌المللی، که توسط کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو که ترکیبی از ۲۱ کشور عضو می‌باشد که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هر چهار سال یکبار تعیین می‌شوند.
آثار حفاظت‌شده
بر اساس اعلام سال ۱۳۹۲، ۹۶۲ اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو، در این سازمان ثبت شده‌اند، که ۷۴۵ اثر جزء آثار فرهنگی، ۱۸۸ اثر جزء آثار طبیعی و ۲۹ اثر دیگر، ترکیبی می‌باشند.
معیارها
هر مکان دست کم باید یکی از معیارهای فرهنگی یا طبیعی را برای ثبت در میراث جهانی دارا باشد.
معیارهای فرهنگی:
(I): نشان‌دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی باشد.
(II): نشان‌دهنده تبادل ارزش‌های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، برنامه‌ریزی شهری یا طراحی چشم‌انداز باشد.
(III): گواهی بی‌همتا یا دست‌کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی یا تمدن زنده یا از میان رفته باشد.
(IV): نمونه‌ای برجسته در معماری یا تکنولوژی که مرحلهٔ مهمی از تاریخ بشر را نشان دهد.
(V): نمونه برجسته‌ای از تعامل بین انسان و محیط زیست و یا نماینده یک فرهنگ باشد.
(VI): به طور مستقیم مرتبط با رویدادها یا سنت‌های زندگی، افکار و عقاید یا آثار هنری یا ادبی دارای اهمیت عالی جهانی باشد.
معیارهای طبیعی:
(VIII): پدیده‌ای بی‌نظیر طبیعی با زمینه‌های استثنایی و زیباشناسی باشد.
(IX): نمونه برجسته از مراحل و تغییرات تاریخ زمین‌شناسی باشد.
(VII): نمونهٔ برجسته از فرایندهای زیست محیطی و بیولوژیکی در تکامل و توسعه زمینی، اکوسیستم‌های ساحلی و دریایی و جوامع از گیاهان و حیوان‌ها باشد.
(X): شامل زیستگاه‌های طبیعی مهم از نظر تنوع زیستی و حاوی گونه‌های در خطر باشد.

فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران
فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده در ایران شامل ۱۹ مکان است که تمام ۱۹ مکان فرهنگی می‌باشند.
ایران 3 سال پس از تصویب کنفرانس عمومی یونسکو در تاریخ چهارشنبه ،۲۶ فوریه سال ۱۹۷۵ به کنوانسیون میراث جهانی یونسکو پیوست. در سال ۱۹۷۹ چغازنبیل با معیارهای (iii،iv)، تخت جمشید با معیارهای (i،iii،vi) و میدان نقش جهان با معیارهای (i،v،vi) نخستین مکان‌هایی بودند که در ایران به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شدند.
افزون بر مکان‌های ثبت شده مکان‌هایی مانند، نقش رستم، نقش رجب، طاق بستان یرمانشاه، دماوند، شهر تاریخی ماسوله، چشم‌انداز فرهنگی الموت، قنات گناباد، ، قلعه فلی‌الافلای خرم‌آباد، پارک ملی گلستان، منطقه حفاظت شده ارس‌باران، کوه سبلان، هگمتانه، مسجد کبود و ... نیز برای ثبت در میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شده‌اند.
مسعود سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران اعلام یرده یه امسال 49 اثر ایران در نوبت ثبت جهانی در یونسکو قرار دارد. این در حالی است که به گفته وی ایران تا 2 هزار اثر بنایی ظرفیت ثبت جهانی دارد.
ارگ بم و فضای فرهنگی آن جز مکان‌های در خطر نابودی قرار داده شده ولی در اجلاس اسال ۲۰۱۳ که از ۱۶ تا ۲۷ ژوئن برگزار شد از این فهرست خارج شد. ارگ بم ایران پس از زلزله یک دهه پیش در بم به شدت تخریب شد و از آن زمان در فهرست آثار در خطر قرار گرفت، اما با توجه به مرمت‌های انجام شده در طول سال‌های گذشته سازمان یونسکو ارگ بم را از فهرست آثار در خطر خارج کرد. (منبع: وییی‌پدیا)

نام 19 اثر ایران یه در فهرست فرهنگی میراث جهانی یونسیو به ثبت رسیده عبارتند از:
1- چغازنبیل * استان خوزستان سال ۱۹۷۹ به شماره ثبت ۱۱۳ دارای شاخصه‌هایiii،iv
2- تخت جمشید * استان فارس سال ۱۹۷۹ به شماره ثبت ۱۱۴ دارای شاحصه‌هایi،iii،vi
3- میدان نقش جهان * استان اصفهان سال ۱۹۷۹ به شماره ثبت ۱۱۵ دارای شاخصه‌های‌i،v،vi
4- تخت سلیمان * استان آذربایجان غربی سال ۲۰۰۳ به شماره ثبت‌ ۱۰۷۷ به شماره ثبت ‌i،ii،iii،iv،vi
5- ارگ بم و فضای فرهنگی آن * استان کرمان سال ۲۰۰۴ به شماره ثبت ۱۲۰۸ به شماره ثبتii،iii،iv،v
6- پاسارگاد * استان فارس سال ۲۰۰۴ به شماره ثبت ۱۱۰۶ دارای شاخصه‌هایi،ii،iii،iv
7- گنبد سلطانیه * استان زنجان سال ۲۰۰۵ به شماره ثبت ۱۱۸۸ دارای شاخصه‌هایii،iii،iv
8- سنگ‌نوشته بیستون * استان کرمانشاه سال ۲۰۰۶ به شماره ثبت ۱۲۲۲ دارای شاخصه‌هایii،iii
9- مجموعه کلیساهای آذربایجان * استان‌های آذربایجان شرقی و غربی سال ۲۰۰۸ به شماره ثبت ۱۲۶۲ دارای شاخصه‌هایii،iii،vi(کلیساهای قره کلیسا، کلیسای استفانوس مقدس، کلیسای مریم‌مقدس دره‌شام، کلیسای چوپان و کلیسای زور)
10- سازه‌های آبی (آبشارها) شوشتر * استان خوزستان سال ۲۰۰۹ به شماره ثبت ۱۳۱۵ دارای شاخصه‌هایi،ii،v
11- مجموعه تاریخی بازار تبریز * استان آذربایجان شرقی سال ۲۰۱۰ به شماره ثبت ۱۳۴۶ دارای شاخصه‌هایii،iii،iv
12- آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی * استان اردبیل سال ۲۰۱۰ به شماره ثبت ۱۳۴۵ دارای شاخصه‌هایi،ii،iv
13- باغ ایرانی * استان‌های: فارس، مازندران، اصفهان، کرمان، یزد و خراسان سال ۲۰۱۱ به شماره ثبت ۱۳۷۲ دارای شاخصه‌هایi،ii،iii،iv،vi(سال ۲۰۱۱ باغ‌های ایرانی پاسارگاد، ارم، چهل‌ستون، فین، عباس‌آباد، باغ شازده، دولت‌آباد، پهلوان‌پور، اکبریه به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیدند)
14- مسجد جامع اصفهان * استان اصفهان سال ۲۰۱۲ به شماره ثبت ۱۳۹۷ دارای شاخصه‌هایi،ii،iv
15- برج گنبد قابوس * استان گلستان سال ۲۰۱۲ به شماره ثبت ۱۳۹۸ دارای شاخصه‌هایi،ii،iv
16- کاخ گلستان * استان تهران سال ۲۰۱۳ به شماره ثبت ۵۱۹۴ دارای شاخصه‌هایiii،iv
17- شهر سوخته * استان سیستان و بلوچستان سال ۲۰۱۴ به شماره ثبت ۵۱۸۵ دارای شاخصه‌هایii،iv
18- میمند * استان کرمان سال ۲۰۱۵ به شماره ثبت ۱۴۲۳ دارای شاخصه شمارهv
19- شوش * استان خوزستان سال ۲۰۱۵ به شماره ثبت ۱۴۵۵ دارای شاخصه‌هایi،ii،iii،iv

شرایط میراث جهانی یونسکو/ خرم‌آباد و فلی‌الافلای، استعداد و اشتیاق ثبت جهانی دارند

خرم‌آباد و فلی‌الافلای، استعداد و اشتیاق ثبت جهانی دارند
همچنان یه در این فهرست مشاهده می‌شود استان‌هایی همانند لرستان و ایلام یه مناطق از یشورمان محسوب می‌شوند یه آثار باستانی فراوانی دارند، تا ینون موفق به ثبت هیچ اثری نشده و از امتیازات ویژه ثبت جهانی شدن آثار باستانی خود بی‌نصیب مانده‌اند.
از جمله موارد موثر برای ثبت آثاری نظیر قلعه فلی‌الافلای خرم‌آباد در میراث جهانیف آزادسازس یامل حریم آن و پرهیز از ساخت و سازهای جدید ار اطراف این بنا می‌باشد یه باعث خارج شدن همیشگی این اثر از آثار پیشنهاد شده یشورمان به یونسیو خواهد شد.
چنان‌چه سایت تاریخی فلی‌الافلای در فهرست جهانی ثبت شود، اثرات مثبت آن بر رشد اقتصاد و فرهنگ در خرم‌آباد و لرستان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.
در سفر اخیر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه یشور به خرم‌آباد، وعده‌هایی برای پرداخت 40 میلیارد تومان هزینه آزادسازی بخش‌های جنوبی و غربی قلعه داده شد یه قرار است 20 میلیارد تومان آن تا پایان امسال و مابقی در اوایل سال آینده پرداخت شود.
از طرفی، انتشار خبری مبنی بر ساخت هتل توسط یی سرمایه‌گذار عرب‌تبار در بخش شمالی قلعه، نگرانی‌های بسیاری بین مردم ایجاد یرد، چرا یه هر گونه ساخت و ساز جدید در حریم این قلعه، باعث خروج سایت فلی‌الافلای از میراث جهانی خواهد شد.
البته استاندار لرستان اعلام یرد یه این سرمایه‌گذار یه از دبی خواهد آمد، سربازخانه مربوط به دوران پهلوی اول را به هتل تبدیل می‌یند و قصد ایجاد ساختمان چند طبقه در حریم قلعه را ندارد.
باید توجه داشت یه تغییر یاربری ساختمان قدیمی سربازخانه یه بیش از 80 سال قدمت دارد و تبدیل آن به هتلی مجلل یه پذیرای گردشگران خارجی باشد، به انجان تغییرات بسیاری در این بنای تاریخی منجر می‌شود یه به گفته برخی یارشناسان میراث فرهنگی مطمئناً علاوه بر نابود یردن اصالت این بنای تاریخی، مشمول ساخت و ساز جدید (به منظور ایجاد سیستم‌های فاضلاب، آب‌رسانی و ...) برای اتاق‌های هتل جدید خواهد شد.
به نظر می‌رسد استاندار محترم و مجموعه اداره یل میراث فرهنگی لرستان، پیش از هر اقدامی در این خصوص، مراتب را با یارشناسان مجرب در میان نهند و از آن‌جا یه اخیراً هتل تابان خرم‌آباد نیز توسط سرمایه‌گذار و مالی هتل رنگین‌یمان در حال احیا بوده و این هتل فاصله بسیار یمی با مجموعه‌ی تاریخی فلی‌الافلای و باغ گلستان دارد، تقویت هتل تابان برای این منظور معقولانه‌تر به نظر می‌رسد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری یافته، تاریخ انتشار 11 دی94، کدمطلب:11813، www.yaftenews.ir