خرید کتاب سکه طلا

تاریخ دریافت خبر:
گروه معادن >سنگ آهن - مدیر روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اشاره به موضوع آنومالی D19 اظهار کرد: برای دستیابی به هدف تولید 55میلیون تن فولاد در افق 1404، نیازمند بهره‌برداری از ذخایر جدید سنگ‌آهن هستیم.مشروح گفت وگوی خبرنگار ماین نیوز با حسین طالبی مدیر روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو را در ادامه می خوانید:

نمایشگاه ایران یان مین چطور بود؟
به نظر می رسد در این دوره از نمایشگاه اتفاق بهتری رخ داده است. عمده بازدیدینندگان خود دست اندرکار فعالیت های معدنی و صنایع معدنی بودند یه این یی جنبه مثبت از نمایشگاه بود. به نظر می رسد این نمایشگاه بیشتر در ذهن فعالان معدنی و صنایع معدنی شناخته شده است. از سویی دیگر حضور برخی مقامات مرتبط با این بخش نیز جای خرسندی داشت. وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و معاونان ایشان نیز در این نمایشگاه و پنل های تخصصی آن حضور پیدا یردند. به طور کالی از پنل های تخصصی استقبال خوبی صورت گرفت و فعالان معدن و صنایع معدنی در آن حضور پیدا یرده و موضوعات را به چالش و بررسی گذاشتند. در پنل اول دیتر یلانتری رییس سازمان محیط زیست حضور داشتند که این حضور خود اتفاقی مثبت بود.
آیا درباره موضوع D19 با ایشان صحبت یردید؟
صحبت هایی کلی انجام گرفت.در زمینه بهره برداری از آنومالی D19 سال هاست مسائلی میان چادرملو و محیط زیست وجود دارد. آنها به دنبال آن هستند یه براساس استانداردهای جهانی مجوز ها را صادر ینند ما نیز جز این چیز دیگری نمی خواهیم. چادرملو به دنبال این است یه محیط زیست راهیاری خود را ارائه دهد. به هر حال بهره برداری از منابع جدید سنگ آهن اجتناب ناپذیر است. با توجه به اهداف بلند مدتی که در برنامه توسعه همه جانبه صنعتی و اقتصادی کشور وجود دارد و همچنین چشم انداز تولید فولاد برای افق 1404، دسترسی به این منابع الزامی است زیرا باید 55میلیون تن فولاد تولید کرد. اگر نتوانیم منابع اولیه را خودمان تامین کنیم به ناچار مجبور به واردات خواهیم بود که مغایر با سیاست ها است. اما در عملکرد و شعارها تناقض وجود دارد. این تناقض باید برداشته شود. ما به تمام ضوابط زیست محیطی که برای معادن از جمله چادر ملو تعریف می شود کاملا اعتقاد داشته و عمل می کنیم. در حال حاضر نیز با اقدامات زیست محیطی که در معدن چادرملو انجام شده و بیش از تعهدی است که داده ایم قطعا برای بهره برداری از منابع جدید از جمله D19 نیز به این تعهدات عمل پایدار خوایهم بود. این مسئله منوط بر این است که محیط زیست ضوابطی را برای بهره برداری از ذخایر جدید برای ما تعریف کند. اما اینکه یک طرح و پروژه گسترده ملی را متوقف کنیم تا ببینیم چه می شود به نفع جامعه و بخش صنعت و معدن کشور نخواهد بود. مهمترین دستاورد چنین نمایشگاه هایی باید تامین منافع کشور باشد و به سمت اهداف توسعه پایدار در صنعت و قطع وابستگی به خارج از کشور برای تامین مواد اولیه حرکت کرده و اهداف بلند مدتی را برای صادرات هدف گذاری کنیم. دغدغه ما باید برنامه ریزی و هدف گذاری برای صادرات باشد.

چادرملو در این نمایشگاه با چند مجموعه خود شرکت کرده است؟
سیاست چادرملو این بود که از سال گذشته شرکت هایی که سهام آنها متعلق به چادرملو است در نمایشگاه شرکت کنند. 5 شرکت غیر از شرکت چادرملو از جمله آهن و فولاد ارفع، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، سرمد ابرکوه، سی پی جی و پامیدکو در این نمایشگاه شرکت کردند.

آیا از سهامداران از غرفه بازدید داشتند؟
بله، برخی از سهامداران به نمایشگاه آمده و از غرفه بازدید داشتند. همچنین برخی شرکت های سرمایه گذاری بازدید کردند. مدیرعامل غدیر و برخی دیگر از شرکت کنندگان از سهامداران حقیقی و حقوقی حضور داشتند. البته حضور حقیقی ها کمتر بود زیرا آنها بیشتر در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه حضور دارند. به طور کلی برخی به نمایشگاه آمده و از غرفه ما بازدید داشته و در جریان طرح های توسعه آینده قرار گرفتند.

وضعیت طرح های توسعه به چه صورت است؟
در دورنمای توسعه شرکت، طرح های آینده دیده شده است. طرح هایی که با هدف ایجاد ارزش افزوده در فعالیت شرکت چادرملو در حال انجام است و ادامه پیدا می کند. هیچ کدام از طرح ها متوقف نشده است اما کندی موجود به دلیل مسائل تامین مالی است. خوشبختانه چادرملو جزو شرکت هایی است که در بهبهه تحریم ها همچنان توانست طرح های خود را به مرحله بهره برداری برساند، به طوری که در سال گذشته پروژه فولاد و نورد سرمد ابرکوه مورد بهره برداری قرار گرفت و تولید آزمایشی آنها از ابتدای سال جاری آغاز شد.

توصیه شما به دیگر واحدهای معدنی برای دستیابی به چالاکی که چادرملو به آن دست یافته، برسند؟
مدیر عامل شرکت چادرملو معتقد است، بخش خصوصی از توانمندی قابل توجهی در سیستم اقتصادی کشور برخوردار است. اگر بتوانند از این ظرفیت ها استفاده کنند، قطعا بخش صنعت ما به طور عام و بخش فعالان سنگ آهن و فولاد به طور خاص می توانند جایگاه خود را در کلان اقتصاد کشور پیدا کنند و آن تفکری و اتکایی که وجود دارد کم کم از روی صنعت نفت برداشته شود، قابل تحقق خواهد بود زیرا منابع معدنی ما چنین ظرفیتی را در اختیار دارند.