خرید سکه کلکسیونی

بازگشت سعد الحریری به لبنان اولویت ما است

تاریخ دریافت خبر:
جبران باسیل

به گزارش خبرگزاری مهر، جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان در گفتگو با روزنامه الاهرام چاپ مصر اظهار داشت: بازگشت سعد الحریری به لبنان اولویت مهم ما است و در صورتی که وی و خانواده اش به لبنان بازنگردند، بیروت اقدام بعدی را اتخاذ خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما نسبت به اینکه لبنان به میدانی برای تسویه حساب های منطقه ای و بین المللی منجر نشود اهتمام می ورزیم.

باسیل در خصوص استعفای سعد الحریری در ریاض گفت: این استعفا پیچیده و مبهم است و این برای نخستین بار است در طول تاریخ لبنان، یک مقام لبنانی در خارج از کشور استعفا می دهد و در عرف قانونی چنین اقدامی پیش از این تکرار نشده بود به ویژه اینکه طبق عرف، نخست وزیر باید به دستخط خود متن استعفا را بنویسد و در دیدار حضوری با رئیس جمهور به وی تحویل دهد اما در واقعیت چنین اقدامی در مورد سعد الحریری صورت نگرفت و این آسیبی به لبنانی ها وارد کرد که انتظار آن را نداشتند.

وی درباره نقش میشل عون رئیس جمهوری لبنان در حل و فصل بحران استعفای سعد الحریری گفت: میشل عون برخورد حکیمانه ای با این موضوع داشت و به عنوان رئیس جمهور و نماد وحدت ملی و حامی قانون اساسی رفتار کرد. وی از طریق رایزنی های داخلی و خارجی تلاش کرد از وضعیت سعد الحریری ابهام زدایی کند و خواستار بازگشت سعد الحریری و خانواده اش به لبنان شود.

وزیر امور خارجه لبنان در رابطه با دخالت های منطقه ای در عرصه سیاسی لبنان نیز اظهار داشت: لبنان به توافقنامه ها، قوانین و قطعنامه های بین المللی به ویژه منشور اتحادیه عرب پایبند است. منشوری که بر احترام به حاکمیت کشورهای عضو تاکید دارد و طبق این اصل، لبنان دخالت هیچ کشور عربی در امور داخلی خود را نمی پذیرد. لبنان نسبت به برقراری روابط با کشورهای دوست و برادر از جمله عربستان سعودی اهتمام می ورزد. لبنان طبق اصول سیاست خارجی مستقل خود از بحران های منطقه ای پرهیز می کند زیرا وحدت ملی پایه و اساس حفظ ثبات لبنان است و هر گونه آسیب به ثبات لبنان پیامدهایی دارد که تنها به وحدت لبنان ضربه نمی زند بلکه کشورهای همسایه و اتحادیه اروپا را نیز هدف قرار می دهد. چرا که اتحادیه اروپا هم اکنون به خاطر وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار آواره سوری و ۵۰۰ هزار آواره فلسطینی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند و بی ثباتی در منطقه و لبنان به راهی شدن موج جدیدی از مهاجرت های غیر قانونی به اروپا و افزایش خطر گروه های تروریستی منجر خواهد شد.

جبران باسیل در خصوص نقش مصر در بحران کنونی کشورش گفت: از ابتدای بحران لبنان، مصر در کنار بیروت ایستاد وعبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر بر اهمیت ثبات لبنان و حمایت قاهره از استقلال و حاکمیت لبنان تاکید داشت و برای کاهش تنش در منطقه، سامح شکری وزیر خارجه مصر را راهی کشورهای حاشیه خلیج فارس کرد.

وی درباره موضع جامعه جهانی در رابطه با موضوع سعد الحریری نیز اظهار داشت: جامعه جهانی از ثبات، حاکمیت و استقلال لبنان و بازگشت سعد الحریری به کشور دفاع کرد و این خواسته لبنان است. ما قدردان همه کسانی هستیم که در رابطه با این موضوع از ما حمایت کردند.

ادامه دارد...