ایران آنتیک

مردم مناطق حاشیه‌‌نشین قربانی ساخت دریاچه مصنوعی بر فراز عون‌‌ابن‌‌علی خواهند شد/ آبگیری داغ‌‌گولی بر گسل تبریز فشار وارد می‌‌کند

تاریخ دریافت خبر:
هاشمی گفت: 54 هزار متر مکعب آب نه تنها بر گسل تبریز فشار وارد می‌‌کند بلکه در صورت ورود ‌آسیب به داغ‌‌گولی، مناطق حاشیه‌‌نشین را هم آب می‌‌برد.

سید سیامک هاشمی در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی آناج با انتقاد از احداث دریاچه مصنوعی در فراز کوه عون ابن علی، ابراز کرد: بدون اینکه به محاسبات علمی روی بیاورم می گوییم که این دریاچه با حجم 54 هزار متر مکعب بر روی گسل تبریز تاثیر می گذارد؛ صفحه های ما با یکدیگر پیوسته هستند و اگر چنانچه نیرویی بر یک ذره وارد شود آن ذره این نیرو را به ذرات دیگر انتقال می دهد و چون این ذرات این نیرو را تجزبه می کنند احتمال اینکه نیرو بعد از مدتی به ایستا برسد وجود دارد.

وی ادامه داد: در این دریاچه که با حجم 54 هزار متر مکعب درست کره اند هیچ گونه ذراتی وجود ندارد که نیروی آن را تجزیه کنند و احتمال فعال شدن گسل خیلی زیاد است چراکه این دریاچه درست روی گسل درست شده است.

استاد دانشگاه آزاد تبریز با بیان اینکه چند سال قبل بعد از مطالعات زیاد و اجرایی شدن سد شهید مدنی ما فریاد زدیم که آبگیری این سد بر گسل نیرو وارد می کند و آن ها هم آبگیری نکردند، اعلام کرد: حالا دوستان آمده اند درست بر روی گسل دریاچه زده اند!

وی افزود: بنده نمیدانم وقتی که این دریاچه برای مردم نه تفریحی ایجاد کرده و نه منظره ای دارد، چرا باید این همه برای ایجاد آن هزینه کنیم؟ در عین حال که بر روی گسل نیرو وارد می کنیم در عین حل هم با کمبود آبی که داریم آب را آنجا جمع و تبخیر می نماییم تا به آسمان بفرستیم.

این فعال حوزه محیط زیست به انتقادات خود هنگام اجرای طرح عملیاتی این پروژه اشاره کرد و اذعان داشت: شاید بنده بصیرت ندارم و نمی دانم دلیل این همه هزینه برای این دریاچه چیست، زمانی که می خواستند این استخر را عملیاتی می کردند فریاد زدم و خواهش کردم با جان مردم حاشینه نشین بازی نکنید.

وی متذکر شد: متاسفانه بعصی از مسئولین تبریز احساس می کنند بیت المال ارث پدری آنهاست و هر جوری که دوست دارند و تشخیص می دهند بدون اینکه کارشناسی کنند، هزینه می نمایند و کسی هم حق انتقاد ندارد.

سید سیامک هاشمی با بیان اینکه سستی ژئوتکنیک زمین در اثر کم آبی و برداشت بیشتر آب های زیر زمینی و از دست رفتن آب به واسطه تبخیر باعث شده که خاک های سرزمین ما سست شوند، هشدار داد: سرزمین ما گسل های بزرگ و کوچک زیادی دارد، در نتیجه سست شدن خاک بر روی نیروهای درونی هم تاثیر گذاشته و باعث زلزله خواهد شد.

وی با انتقاد از مکان یابی ایجاد دریاچه مصنوعی، تاکید داشت: شک نکنید اکر خاک سرزمینی سست و ضعیف شود حتما آنجا زلزله خواهد آمد کما اینکه تمامی متخصصان و همکاران
بنده علت این زلزله اخیر را ازدست رفتن آب های زیر زمینی عنوان کردند.

این استاد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز تصریح کرد: سخن ما با دوستان این است که شما زحمت کشیده و محیط زیست را تخریب کرده اید ولی دیگر آبگیری را ادامه ندهید، در این صورت هزینه پمپاژ و تبخیر در جیب مردم و بیت المال می ماند.

وی در پایان افزود: تبریز گسل دارد و ما بر روی مین حرکت می کنیم، اگر خطایی انجام دهیم این مین منفجر خواهد شد، تنها به این فکر کنید که 54 هزار متر مربع آب بر سر مناطق حاشیه نشین که در مجاورت اتوبان پاسداران قرار دارند آوار شود، می دانید چه فاجعه ای رخ می دهد؟

انتهای پیام/


گزارش:

منبع خبر (آناج) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «مردم مناطق حاشیه‌‌نشین قربانی ساخت دریاچه مصنوعی بر فراز عون‌‌ابن‌‌علی خواهند شد/ آبگیری داغ‌‌گولی بر گسل تبریز فشار وارد می‌‌کند» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.