کتاب سکه های ماشینی قاجار

تاریخ دریافت خبر:

هزینه سفر به گرجستان و زندگی در این کشور چقدر است؟

افراد بسیاری گرجستان را دست کم گرفته اند. نه تنها برای عشاق طبیعت، فرهنگ و تاریخ، مقصد کاملی است، بلکه سفر کردن و زندگی در آنجا خیلی ارزان است. در این مطلب از هزینه سفر به گرجستان برایتان خواهیم گفت. با داشتن تجربه 11 ماه زندگی در این کشور باید بگوییم، یکی از ارزانترین کشورهایی بود که تا به حال این قدر زیاد در آن اقامت کردیم. تعجب می کنم که گرجستان به لیستهای عمومی " ارزانترین مقصدها در دنیا " یا " بهترین کشورها برای خانه به دوشان دیجیتالی" (این عنوان به کسانی خطاب می شود که در حین سفر، برای کسب درآمد به کارهای دیجیتالی مشغولند) شاید نویسندگان قبلا در این کشور نبوده اند، تحقیقشان را خوب انجام نداده اند یا فقط هر آنچه را که وبلاگ نویسان قبلی نوشته اند، اینها فقط کپی کرده اند. در هر حال، گرجستان برای کوله پشتی به دوشانی که بودجه زیادی ندارند و نیز خانه به دوشان دیجیتالی که به دنبال اقامتی کوتاه هستند، مکان کاملیست. برای شروع کنندگان، هنگامی که صحبت از طول ویزا می شود، گرجستان به شدت بخشنده است. شهروندان اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی، اقیانوسیه، آسیای مرکزی، آمریکای جنوبی (بجز شیلی و اروگوئه) و آفریقای جنوبی با ویزای یک ساله مجانی می توانند وارد این کشور شوند. البته این مقاله، یک سری جزئیات از هزینه سفر به گرجستان ارائه می دهد که برای کوله پشتی به دوشان یا افرادی که هیچهایک می کنند، با بودجه متوسط، نوشته شده است. با همگردی همراه باشید.
گرجستان

محل اقامت یکی از مهم ترین هزینه سفر به گرجستان

چادر زدن:
اواخر بهار، تابستان و اوایل پاییز زمان خوبی برای چادر زدن یا کمپینگ در حومه شهر سرسبز و بی نظیر گرجستان است. شما تقریبا هر جایی می توانید به رایگان چادر خود را برپا کنید و هیچ کس مزاحمتی برایتان ایجاد نخواهد کرد. اگر تکه زمین خوبی دیدید و شک کردید که متعلق به کسی است، اول اجازه بگیرد و در 99 درصد موارد صاحب زمین به شما "بله" می گوید. فقط حواستان به سگها یا حیوانات وحشی باشد. 

هاستلها:
هاستلها به شدت ارزان و اگر تنها سفر می کنید، برای کاهش دادن هزینه سفر به گرجستان به شدت ایده آل هستند. دروب سایت HostleWorld یک تخت، در یک اتاق خوابگاهی مختلط از 5 دلار هر شب شروع می شود، حتی در تفلیس ؛ پایتخت گرجستان.

مهمان خانه ها:
در مواردی که هاستل پیدا نمی کنید یا به دنبال امنیت بیشتری هستید، اقامت در یک مهمانخانه یا ماندن در خانه ی افراد محلی که مهمان قبول می کنند، احتمالا گزینه بهتری خواهد بود؛ بخصوص زمانی که با شریک یا دوست خود سفر می کنید. در وب سایت Booking.com شما می توانید یک اتاق خوب دو تخته با قیمت پایه 12 دلار هر شب (برای دو نفر) پیدا کنید.

زندگی:
اجاره آپارتمان در گرجستان واقعا ارزان است. این یکی از دلایلی است که چرا ما تقریبا یک سال در گرجستان ماندیم، اگر چه به جایی که هستید و به زمانی که شما اقدام به اجاره کردن یک آپارتمان می کنید، نیز بستگی دارد. پیشنهادم این است که قبل یا بعد از فصل های شلوغ (می تا سپتامبر) شروع به جستجوی آپارتمان بکنید، زیرا قیمت ها کمتر خواهند بود.

آنچه ما پرداخت کردیم:
ما در طول 4 فصل مختلف در 3 شهر مختلف اقامت کردیم و این، چیزیست که ما به صورت ماهیانه پرداخت کردیم:
* خدمات رفاهی= گاز، آب، الکتریسیته و اینترنت

سپتامبر تا ژانویه در تفلیس (مرکز گرجستان)
اجاره: 175 دلار برای یک استودیو بیرون از مرکز شهر
 250 دلار برای آپارتمانی یک خوابه بیرون از مرکز شهر
خدمات رفاهی: 60 لاری (تقریبا 25 دلار) در پاییز، 80 لاری (تقریبا 33 لاری) در زمستان.

فوریه تا آوریل در باتومی (شهر مدرن و توریستی در سواحل دریای سیاه):
اجاره: 300 دلار برای یک آپارتمان دو اتاق خوابه در قلب مرکز شهر باتومی
خدمات رفاهی: 125 لاری (حدود 52 دلار) در زمستان، 75 لاری (حدود 31 دلار) در بهار.

می تا جولای در گوری (شهری غیرتوریستی در 80 کیلومتری تفلیس):
اجاره: 200 دلار برای یک آپارتمان دو اتاق خوابه
خدمات رفاهی: 50 لاری (در حدود 20 دلار) در تابستان

همانطور که می بینید، قیمتهای خدمات رفاهی به شرایط آب و هوایی و اجاره به فصل + مکان بستگی دارد. همچنین، اگر یک آپارتمان را به طور مشترک اجاره کنید، می توانید هزینه ها را پایین تر نگه دارید.

اقامت در گرجستان

چگونه آپارتمانی برای اجاره پیدا کنیم

وب سایت AirBnB
ما اولین آپارتمانمان را از طریق وب سایتAirBnB پیدا کردیم. چنانچه هر ماه اجاره را بپردازید، میزبانان تخفیف خوبی می دهند. همیشه می توانید یک پیام برایشان بفرستید و در باره قیمت ماهیانه چانه بزنید، بخصوص وقتی می خواهید در فصلهای خلوت تر آپارتمانی، اجاره کنید.

گروه های فیس بوکی
گروههای فیس بوکی ای وجود دارند که در آنها می توانید آپارتمانهایی برای اجاره پیداکنید و همان جا هم می توانید پستی در مورد آپارتمانی که به دنبالش هستید، بنویسید. برای مثال: "من به دنبال یک آپارتمان یک اتاق خوابه در مرکز شهر تفلیس با اجاره 250 دلار در ماه هستم" همچنین در این گروهها می توانید افرادی را پیدا کنید که به دنبال هم اتاقی می گردند.

- آپارتمانهای اشتراکی در تفلیس

- آپارتمانهای اجاره ای در تفلیس

- آپارتمانهای اشتراکی و همخانه در تفلیس

گروه مهم دیگر گروه سرگردانان گرجیاست. این، یک اجتماع بزرگ از مهاجران و گرجستانیهایی است که به شما در هر سوالی که ممکن است درباره زندگی و کار در گرجستان داشته باشید، کمک می کنند.

وب سایتهای ملک
در وب سایتmyhome.ge نیز می توانید به دنبال یک آپارتمان یا خانه باشید.

اجاره آپارتمان در گرجستان

حمل و نقل در سفر به گرجستان

سفر مجانی (نوعی سفر که در آن شما سوار ماشین افرادی می شوید که مقصدشان با شما یکیست و بابت این سواری، پول نمی دهید)
سفر مجانی یا هیچهایک در گرجستان خیلی ساده و سرگرم کننده است و البته کاهش دهنده هزینه سفر به گرجستان. شما افراد خوبی را می بینید که غالبا شما را به یک غذا یا نوشیدنی دعوت می کنند (گرجستان به خاطر مهمان نوازی مردمانش مشهور است اما حواستان به میزان شراب یا نوشیدنی دیگری که می خورید، باشد - گفته ای براساس تجربیات...) و این، یک راه پرماجرا و مجانی برای رفتن از مکانی به مکان دیگر است.

با ماشوتکا (مینی بوس)همانند یک محلی سفر کنید.
به محض اینکه که قدم روی زمین گرجستان میگذارید، این مینی بوسهای کوچک را در همه جاده می بینید. این حمل و نقل عمومی اصلی افراد محلیست تا بین شهرها، روستاها و در سطح کشور تردد کنند. این ارزانترین و نسبتا راحتترین وسیله حمل و نقل است. اینها یک برنامه مشخص و ثابت ندارند ولی تقریبا در همه مکانها قابل رویتند! با دست تکان دادن برای مسافر، می توانید آنها را متوقف کنید. هزینه یک فاصله کوتاه در طول یک شهر یا روستا، معمولا بین 0.50 تا 2 لاری و یک فاصله طولانی از یک شهر به شهر دیگر، معمولا بین 5 تا 30 لاری هزینه دارد (برای مثال تفلیس-باتومی 20 لاری هزینه دارد) ما هرگز نمی دانیم که دقیقا چقدر باید بپردازیم، ولی همیشه از آدمهای داخل اتوبوس به انگلیسی یا روسی می پرسیم که چقدر هزینه دارد (هر سواری داخل تفلیس 0.80 لاری هزینه اش است)
با فریاد زدن عبارت ‘Ka’cheret (ga- aa -tche-re) که به معنی "توقف کن" از ماشوتکا پیاده می شوید و هنگام پیاده شدن، کرایه تان را می دهید.

اتوبوسهای شهری
در تفلیس و باتومی اتوبوسهای شهری وجود دارند که شما را به همه نواحی مهم دو شهر می برند. یک بلیط 0.50 لاری هزینه دارد و شما می توانید در همان اتوبوس آن را بخرید از بخش میانی اتوبوس جایی که مامور بلیط (با ژاکت مخصوصش) نشسته سوار شوید و پول خود را به او بدهید. آنها از بلیط شما محافظت می کنند تشخیص مسیرها و برنامه های خاص سخت است ولی بعد از چند ماه، فهمیدم می توانید از نقشه گوگل استفاده کنید. فقط نام مکان فعلی و آدرس یا ناحیه ای که می خواهید به آنجا بروید را بنویسید و گوگل عزیز، زمان و شماره اتوبوسی که باید سوار شوید، به شما می دهد. همچنین اتوبوسی وجود دارد که بین فرودگاه تفلیس و مرکز شهر در تردد است و 0.50 لاری هزینه دارد.

قطار
گاهی اتوبوسهای بزرگی را در جاده دیده ام ولی تنها یک خط اصلی بین تفلیس و باتومی قرار دارد.
اگر شما می خواهید از یک شهر به شهر دیگر بروید، پیشنهاد می کنم از ماشوتکا یا قطار استفاده کنید. قطار به شدت ساده تر و ارزانتر است. حدود 18 لاری برای 5 ساعت قطار سواری راحت از تفلیس به باتومی می پردازید. اول مجبورید در وب سایتراه آهن گرجی ثبت نام کنید و سپس به دنبال جدول حرکت و بلیطها بگردید. اگر شما هنگام جستجو در وب سایت به مشکل برخوردید، از یک دوست یا میزبان خود کمک بخواهید یا می توانید هچنین به ایستگاه قطار بروید. گرجی ها همیشه از کمک کردن به شما خوشحال می شوند!

تاکسی
تاکسی های گرجی همه جا هستند و به طور عادی گران نیستند ولی برخی اوقات راننده ها دوست دارند مسافران ناآگاه را تیغ بزنند! قبل از سوار شدن در تاکسی، روی قیمت توافق کنید! هنگامی که می خواهید برای یک فاصله کوتاه در تفلیس یا باتومی، تاکسی بگیریدف برای هر سواری می بایست بین 5 تا 8 لاری بپردازید. در شهرهای دیگر، کمتر می پردازید. بعضی از تاکسی ها، تاکسی متر دارند ولی رانندگان حقه بازی هستند که وقتی می بینند مسافرشان خارجیست، تاکسی متر را خاموش می کنند. اگر علاقه ای به چانه زدن ندارید و روی یک قیمت عادلانه حساب می کنید، می بایست از اپلیکیشن هایی مانند Taxify استفاده کنید.

یک نکته: اگر می خواهید به فرودگاه یا از فرودگاه تاکسی سوار شوید: قیمت استاندارد بین مرکز شهر تفلیس و فرودگاه 25 لاری است (و نه 65 یا 70 لاری که رانندگان حقه باز، خارجیها را شارژ می کنند)

مینی بوسهای زرد در خیابانهای تفلیس
آماده باشید: اینکه مسافر یک وسیله نقلیه گرجی باشید، به طور قابل توجهی سطح آدرنالین خونتان را بالا می برد. تا حدی همه رانندگان احتیاج به سرعت دارند و هنگامی که رانندگان در جاده ها با هم مسابقه می گذارند، شما صدای نفس زدن و دعا کردن خود را می شنوید.

خیابان های گرجستان

هزینه غذا در سفر به گرجستان چگونه است؟؟

ارزانترین راه غذا خوردن، مهم نیست در کدام کشور هستید، خریدن غذا از سوپرمارکتهای محلیست. با این حال گرجستان آنقدر ارزان است که ما با هفته ای یک بار رستوران رفتن به خودمان حال می دادیم! شما مجبورید غذای خوشمزه گرجیرا امتحان کنید. این، یک سری جزئیات از هزینه های میانگینی است که ما برای خرید و غذا خوردن در رستوران پرداخت کردیم:

رستوران ها
غذا برای 2 نفر در یک رستوان ارزان: 15 لاری
غذا برای 2 نفر در یک رستوران گران: 50 لاری
قهوه/چایی: 2 لاری
کاپوچینو: 3 لاری
یک بطری آبجوی محلی 2.5 لاری
یک بطری آبجوی وارداتی: 4 لاری
یک لیوان شراب خانگی: 5 تا 6 لاری
یک بطری شراب خانگی: 15 تا 20 لاری
کوکتل (ترکیب دو نوشیدنی و بیشتر): 10 لاری
یک لیوان کولا/لیموناد: 1 تا 2 لاری
یک لیوان آب: 0.50 لاری

فروشگاهها | مارکتها
یک قرص نان: 0.80 لاری
پنیر محلی (500 گرم): 4 لاری
برنج (1 کیلوگرم): 2 لاری
پاستا (500 گرم): 1 لاری
تخم مرغ (12 عدد): 3.5 لاری
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 2.5 لاری
خیار (1 کیلوگرم): 2.5 لاری
پیاز (1کیلوگرم): 1 لاری
سیب زمینی (1 کیلوگرم): 1.2 لاری
موز (1 کیلوگرم): 3.8 لاری
سیب (1 کیلوگرم): 2.2 لاری
پرتقال (1 کیلوگرم): 3 لاری
سینه مرغ (1 کیلوگرم) 8 لاری
یک بطری آب (1.5 لیتر): 1 لاری
یک بطری شراب (75 صدم لیتر): 6 لاری (سفید) - 9 لاری (سرخ)
یک بطری آبجوی خانگی (0.5 لیتری): 2 لاری
یک بطری آبجوی وارداتی (0.33): 2.20 لاری

غذای خاچاپوری را در ازای 7 لاری امتحان کنید!
شاید بخواهید فعالیتها و بازدیدهای بیشتری داشته باشید. ورودیه به بسیاری از موزه ها و مکانهای میراث ملی شبیه واردزیا حدود 3 تا 5 لاری است. یک راهنمای تور بین 15 تا 50 لاری هزینه دارد. فقط بدانید که مکانهای عمومی دوشنبه ها تعطیل هستند.

نتیجه گیری: شما می توانید سفرتان به گرجستان را به هر اندازه ارزان یا گران که می خواهید، مدیریت کنید. گرجستان، برای ما، به عنوان کوله پشتی به دوشانی با پول کم، مقصدی خوب برای سفر و زندگی به مدت طولانی و بدون ورشکسته شدن بود.

غذاهای گرجستان