کتاب سکه های ماشینی قاجار

ایکنا به کمک ما بشتابد/ قانون باید در جامعه دینی رنج‌ها را کم کند

تاریخ دریافت خبر:
گروه جامعه: معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: اگر ایکنا بتواند زمینه را برای گفت‌وگو درباره موضوع سن ازدواج دختران باز کند، ما هم استقبال می‌کنیم البته اعتقادی به افزایش سن ازدواج نداریم؛ اما به ازدواج کودکان هم معتقد نیستیم، زیرا با موازین دینی، اخلاق دینی و قرآنی ما سازگاری ندارد.

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به موضوع افزایش یا کاهش سن ازدواج دختران گفت: یکی از اصلی‌ترین کارهایی که در حال انجام هستیم، بازنگری و تلاش برای اصلاح و بهبود رفتارها در سبک زندگی است. قوانین می‌تواند دو جنبه فرهنگسازی و بازدارندگی داشته باشد. به نظرم قانون باید در جامعه دینی رنج‌ها را کم کند؛ از طرفی هم قانون فرهنگ می‌سازد.

وی افزود: دین برای این است که رنج انسان کم شود و بتواند شاد و بانشاط زندگی کند تا برکاتی برای دنیا و آخرتش داشته باشد؛ بنابراین قوانین باید به گونه‌ای وضع شود که رنج انسان را کاهش دهد. ما گزارش‌هایی از آسیب‌های ناشی از سن پایین ازدواج دختران داریم. دخترانی که مورد آسیب‌های پزشکی و روانی قرار گرفته‌اند و این همان درد و رنج است که باید به واسطه قانون حل شود.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: ازدواج کودکان یکی دیگر از مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم. کودکان حق شادی دارند و حال با ازدواج این شادی را از آنها می‌گیریم؛ بنابراین ما باید اجازه داشته باشیم که بتوانیم بازنگری بر قوانین داشته باشیم. البته در این زمینه تلاش‌هایی در حال انجام است که امیدواریم هرچه سریعتر این تلاش‌ها محقق شود.

وی بیان کرد: ما باید اجازه داشته باشیم تا چنین موضوعاتی مبنی بر اینکه آیا سن 13 سالگی، سن مناسبی برای ازدواج دختران است؟ آیا این سن سبب رنجش دختران نمی‌شود. باید این موضوع را به بحث و بررسی بگذاریم که دختران در چه سنی می‌توانند مسئولیت زندگی و خانواده را برعهده بگیرند تا هم به لحاظ فیزیکی و هم به لحاظ روحی و روانی و شخصیتی آسیب نبینند. خوشبختانه ما روی این موضوع کار می‌کنیم و مستندات مناسبی به لحاظ اجتماعی
جمع‌آوری کرده‌ایم.

ابتکار اظهار کرد: اگر ایکنا بتواند زمینه را برای گفت‌وگو درباره موضوع سن ازدواج دختران باز کند، ما هم استقبال می‌کنیم و این آمادگی را داریم تا در اینباره به بحث و گفت‌وگو بنشینیم تا به آرمان‌های خودمان دست یابیم. آرمان ما لزوما این نیست که ازدواج دختران و پسران در سن 28 سالگی باشد و حتی اعتقادی به افزایش سن ازدواج نداریم؛ اما به ازدواج کودکان هم اعتقادی نداریم، زیرا با موازین دینی، اخلاق دینی و قرآنی ما سازگاری ندارد.

وی بیان کرد: امیدواریم بتوانیم در قوانین یک خط مشی درستی را تعریف کنیم و این مسأله را به شکل یک جریان فرهنگی، مهم تلقی کنیم. متأسفانه در نقاطی از کشور، شاهد رفتارهایی هستیم که با همه اصول و موازین اخلاقی ما مغایرت دارد.