کتاب سکه های ماشینی قاجار

تاریخ دریافت خبر:
تا آغاز تبریز 2018 فرصت کمی باقیست اما رفع نواقص و مشکلات زمان زیادی می‌‌طلبد و در این بین مسئولینی مقصرند که در طول یک سال گذشته فرصت را با جلسات پوچ و بی‌‌نتیجه سوزانده‌‌اند.

گروه اجتماعی آناج/ طاهر خیری: حکم پنجاه و ششمین شهردار کهن شهر تبریز در حالی در 13 آبان ماه توسط وزیر کشور امضا شد که پیش از این در دوم مهر شورای شهر پنجم پس از کش و قوس های فراوان کلید اداره شهر اولین ها را با 7 رای به ایرج شهین باهر سپرد. مهندسی که تحصیلات برنامه ریزی شهری دارد و در کارنامه اش عضویت در شورای چهارم و سازمان نظام مهندسی استان به چشم می خورد.

شهردار جدید نیک می داند که کلان شهر تبریز با چه چالش های اساسی روبروست. انتقال زندان و پادگان های نظامی به خارج شهر، اجرای طرح ترافیک، آلودگی هوا، حاشیه نشینی، توسعه مترو و ... از جمله مهمترین چالش هایی هستند که وی با کمک شورای شهر پنجم باید حل و فصل آنها را وجهه همت خود قرار بدهد.

البته بلاتکلیف ماندن سرنوشت مدیریت شهری طی این مدت فرصت های بسیاری را در آستانه میزبانی تبریز از گردشگران جهان اسلام در سال 2018 گرفت تا امیدها برای برگزاری مطلوب و شایسته این مراسم کمرنگ شود. مسئولان استان آن چنان که باید همدل و همرای نشدند تا کمبودها و نواقص در زیرساخت ها را جبران کنند و بعدها حسرت فرصت هایی را خواهند خورد که از دست دادند، فرصت هایی که شاید دیگر تکرار نشود.

کسب عنوان پایتخت گردشگران جهان اسلام برای تبریز چه سود و خروجی در آینده خواهد داشت وقتی که از صفر تا صد آن کار خاصی انجام نشده و مسئولان فقط پز میزبانی از این مراسم را می دهند. ضعف در تبلیغ و اطلاع رسانی این رویداد فرهنگی و اجتماعی به حدی است که مردم نمی دانند و اصولا توجیه نشده اند که سهم آنها در برگزاری این مراسم ملی چقدر است. به هر حال زمان کمی برای برگزاری این مراسم باقی است و به جای گرفتن کاسه چه کنم چه کنم بهتر است مسئولان شهری و میراث فرهنگی با بسیج امکانات و استفاده از ظرفیت های موجود آبرو داری کنند تا این مراسم در شان تبریز برگزار گردد.

وجود بیش از 400 هزار حاشیه نشین آنهم در کمربندی اتوبان های پاسداران و کسایی تبریز معضلی است که در تبریز 2018 خودنمایی خواهد کرد و چشم تیزبین گردشگران و میهمانان خارجی این رویداد را به خود خواهد گرفت. معضل حاشیه نشینی در حالی گریبان کلان شهر تبریز را گرفته است که مسئولان شهری اگر به موقع و قبل از گسترش آن در سال های گذشته به فکر حل معضل حاشیه نشینی می بودند اکنون به دیوارکشی بتنی اقدام نمی کردیم تا مبادا میهمانان شاهد مناظر نازیبا از تبریز شوند.

در کنار این معضل حل نشده اما کلانشهر تبریز کاستی های دیگری دارد که حتما گردشگران، آنها را در مدت اقامت لمس خواهند کرد. سرویس های بهداشتی عمومی موجود در سطح شهر نه تنها کافی نیست بلکه از استانداردهای لازم نیز برخوردار نیستند.

زباله های انباشته شده ای که در گوشه گوشه شهر به چشم می خورد و علیرغم جمع آوری آن توسط شهرداری باز صحنه هایی نازیبا از زباله های رها شده توسط مردم مشاهده می شود.

تبریز از قدیم و در دوره های مختلف تاریخی ، به " باغ شهر ایران " مشهور بوده و در تمامی سفرنامه ها ، تذکره ها ، کتب تاریخی و نوشته ها و آثار مکتوب بر جای مانده از سیاحان و جهانگردان، تبریز شهری با آب و هوای دل انگیز و باغات و چشمه های متعدد و زیبا به تصویر کشیده شده است. اینک اما نه از آن باغ ها خبری هست و نه از هوای دل انگیزش تا میهمانان خارجی تبریز 2018 مدهوش شوند و از زیبایی های آن سفرنامه ها نگارش کنند.

انتهای پیام/