خرید سکه کلکسیونی

تاریخ دریافت خبر:
منطقه یک تهران

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مهدی مقاری*: تراژدی غمبار بم، طبس، رودبار، بوئین زهرا و... برای کرمانشاه تکرار شد، مصیبتی بزرگ و فاجعه ای به عمق درد، غم و تنهایی، که دل هر انسانی را آزرده است، دست خشم و قهر طبیعت این بار از آستین زلزله ای در کرمانشاه خودنمایی کرد، تا مردم ایران زمین، دیگر بار سرود همدلی و هم زبانی بسرایند و با رد تمامی تئوری های قومی و قبیله ای، همرنگی و مودت را بر قلل رفیع انسانیت فریاد برآورند و چه زیبا، از مناره های معرفت و بندگی ندای انسان دوستی و هم نوع خواهی شنیده می شود.

بخش ساختمان و ساخت و ساز در زلزله اخیر نمره قبولی دریافت نکرد

در آرامش پس از برگزاری مراسم شکوهمند و معنوی پیاده روی اربعین و مقارن با تهدیدات دولت سعودی و رژیم غاصب اسرائیل علیه ایران اسلامی، خداوند، زلزله کرمانشاه را وسیله ای قرار داد تا اتحاد و همدلی ایرانیان بار دیگر زبانزد خاص و عام و به ویژه خارجی ها گرداند، هرچند متأسفانه، هموطنان عزیزی را در این بلای طبیعی از دست دادیم و رخ در نقاب خاک کشیدند؛ اما خدای قادر را شاکریم که در مملکت و فضایی تنفس می کنیم که روح اتحاد در آن نمرده و به امید پروردگار، از این پس نیز نخواهد مرد و این روح جاودانه می ماند.

کرمانشاه که لرزید، بازار شایعات در خصوص فعال شدن گسل های اطراف تهران داغ شد؛ پیشوا، گرمسار، مشاء، آراد، رباط کریم، مره، پارچین، کهریزک، شمال و جنوب ری و شمال تهران، گسل های پیرامون تهران هستند که بنا بر باور مردم احتمال فعال شدن آن ها می رود که کارشناسان خبره ژئوفیزیک و زمین شناسی، احتمال فعال شدنشان را رد نکرده، بلکه زمان حرکت آنها و وقوع زمین لرزه را مردود اعلام داشته اند.

زلزله اخیر، نوعی آزمایش و آزمودن سیستم ایمنی کشور، مدیریت بحران و شناسایی نقاط آسیب پذیر در این عرصه بود که بخش ساختمان و ساخت و ساز در آن نمره قبولی دریافت نکرد، اصول فنی و حاکم بر ساختمان سازی، ارتباطی مستقیم و بی واسطه با جان مردم دارد که رعایت آنها می تواند انگشت اشاره به ساخت و ساز به عنوان مقصر اصلی مرگ ومیر در اثر بلایلای طبیعی و حوادث غیرمترقبه همچون زلزله و سیل را به سمتی دیگر ببرد.

دقت در ساخت اماکن عمومی چون بیمارستان ها بسیار اهمیت دارد

بی شک پروژه ای چون مسکن مهر که قاطبه بهره مندان از آن را افراد ضعیف جامعه از بعد اقتصادی تشکیل می دهند، کما آن که خود این بحث، خارج از موضوعات مرتبطش که یکی از آن ها بناهای ارزان قیمت است، دچار مشکلات و چالش های متعددی است که سکونت افرادی که گویی در یک اردوگاه و در نقطه ای مشخص ساکن شده اند، موجبات بدبینی به قشری خاص شده است، که می طلبد کارشناسان حوزه ساخت و ساز و مسکن با تغییر نگرش خود، زمینه بهبود عمران شهری را در دستور کار خود قرار دهند و محکمه عدل الهی را میزانی را برای خود بدانند.

در فردای قیامت پاسخگوی جان های به ناحق ستانده شده، باشند؛ متاسفانه اکثر موارد فوتی شهری در زلزله کرمانشاه در ساختمان های مسکن مهر گزارش شده اند که ضرورت نظارت بیشتر برساخت این اماکن و استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب و پرهیز از قضیه رفع تکلیفی مشهود و ملموس است.

در این راستا فرافکنی و فرار رو به جلوی مسئولان پدیده ای زشت و ناپسنداست که در کمال تاسف در مواردی چون این زلزله به وفور و وضوح دیده می شود. هرچند ساختمان های مسکن مهر، متهم ردیف اول زلزله کرمانشاه قلمداد می شوند، اما مهندسان و کارشناسان حوزه مسکن و وجدان آنها مقصر اصلی افراد مدفون زیر آوارها می باشند.

مگر در کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا چون ژاپن روزانه شاهد چنین زلزله هایی نیستیم؟ پس چرا آمار مرگ و میر آن ها پایین است؟ پاسخ این سوال را در وجدان بیدار مهندسان و کارشناسان حوزه عمران شهری و مسکن آن کشورها و تعهد به اخلاقیات انسانی این افراد باید جستجو کرد و یافت.

هرچند در کشور ما نیز مهندسان متعهد کم نیستند اما بایستی توجه بیشتری به جان مردم در برنامه ریزی ها، تصمیمات و نقشه ریزی های خود کنند.

ضرورت دقت در ساخت اماکن عمومی چون بیمارستان ها، موضوع دیگری است که در کنار مسکن مهر باید بدان پرداخت و مورد توجه قرار داده شود، مثلا در کرمانشاه بیمارستان سی ساله سالم مانده ولی بیمارستانی که در چندی پیش مورد بهره برداری قرار گرفته، ویران شده و سازه آن قابلیت استفاده ندارد و در حیاط بیمارستان مصدومان مورد مداوا قرا گرفتند که افزایش مرگ ومیر میان مصدومان زمین لرزه کرمانشاه، نمی تواند خارج از این دایره خطرناک باشد.

تعدادی از مسکن مهر اطراف تهران بدون زلزله در حال ریزش است

متاسفانه بسیاری از پروژه های مسکن مهر اطراف تهران، بدون زلزله در حال ریزش هستند، که به عنوان نمونه به پروژه مسکونی خورشید هشتم که بخشی از مسکن مهر شهر پیشوا است، می توان اشاره کرد، پروژه ای که در آن ۲۷۱۶ واحد احداث شده و در بسیاری از آن ها، افراد ساکن گردیده اند، بدون رخ دادن زمین لرزه، شاهد ویرانی و تخریب بلوک های آن هستیم که هویدا است با لرزش زمین، چه فاجعه ای قابل تصور و درک است.

امیدواریم بم، طبس، رودبار، بوئین زهرا و کرمانشاه، هر کدام تلنگرهایی باشند که مدیریت عالی شهرستان پیشوا و نظام مهندسی ساختمان را در این شهرستان با سوالاتی مواجه کنند که پاسخ آنها برای مردم پیشوا و ساکنان این واحدها، سالهای سال است که مشخص و معلوم است! ترمیم بافت های فرسوده، جایگزینی با سازه های نوین و مستحکم و مقاوم سازی ابنیه و نظارت کارشناسانه و موشکافانه براین موارد بخشی از برنامه های پیشگیرانه برای مهار عوارض ناشی از بلایای طبیعی چون زلزله در این مناطق است. با سابقه ای از شهردار منتخب پیشوا می رود انتظار این است که در دوره جدید مدیریت شهری شاهد پایبندی بیشتر به اصول حاکم برساخت و ساز و رفع معایب و کاستی های پیشینیان باشیم.

امید است زلزله کرمانشاه زنگ خطر را برای مردم و مسئولان به صدا در آورده باشد، که در صورت حرکت هریک از گسلهای اطراف تهران که به آنها اشاره شد، شاهد فاجعه انسانی غمباری می شویم که تاب تحمل آن بسیار دور از ذهن و غیر قابل تصور است، و این همان مشقی است که قابلیت نوشتن آن برای تهران و پیرامونش وجود دارد. امید که آن روز نیاید و این مشق نوشته نشود.