خرید کتاب سکه طلا

آرمان فلسطین در معرض توطئه های ترامپ و آل سعود / تحلیل

تاریخ دریافت خبر:
آرمان فلسطین در معرض توطئه های ترامپ و آل سعود / تحلیل
خبرگزاری آریا - پارس تودی - در بحبوحه تنش آفرینی های عربستان در منطقه به ویژه پس از استعفای مشکوک سعدحریری نخست وزیر لبنان در ریاض که توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است محافل رسانه ای از طرح جدید و در عین حال خطرناکتر آمریکا خبر داده اند که تیم رئیس جمهوری آمریکا برای نابودی آرمان فلسطین تدوین کرده است.
گفته می شود که این طرح از تمامی طرح های پیشین آمریکا برای فلسطین پر مخاطره تر بوده و مقاومت در منطقه بویژه مقاومت فلسطینی ها را هدف قرار داده است .در چنین شرایطی منابع لبنانی سند محرمانه ای را در خصوص تلاش مقامات سعودی برای عادی سازی روابط با اسرائیل ، لغو حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین فلسطین و نادیده انگاشتن موضوع اسرای فلسطینی و بین المللی کردن قضیه قدس به منظور لوث کردن حق فلسطینی ها بر این منطقه را فاش کردند. روزنامه الاخبار لبنان با استناد به نامه محرمانه «عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان به «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور فاش کردند که الجبیر توصیه ها و پیشنهادهایی در خصوص طرح گسترش روابط میان عربستان و اسرائیل در چارچوب توافقنامه موسوم به «شراکت راهبردی با آمریکا» مطرح کرده است. این سند که اولین بار فاش شده است ، اثبات کننده همه اخبار و اطلاعاتی است که از زمان سفر«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به عربستان در ماه می گذشته در خصوص تلاش واشنگتن برای امضای معاهده صلح میان عربستان و اسرائیل و نیز دیدارهای مقامات سعودی و صهیونیستی منتشر شده است . این سند همچنین فاش کننده حجم امتیازاتی است که ریاض تصمیم دارد در موضوع فلسطین به نفع اسرائیل و تضعیف محور مقاومت و در صدر آن حزب الله لبنان ارائه دهد.
محافل سیاسی توطئه جدید مشترک عربستان و آمریکا را بزرگترین عملیات حذف مساله فلسطین به دست آمریکایی ها و هم پیمانان عربش قلمداد کرده اند. طرح مزورانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای تحقق به اصطلاح صلح در خاورمیانه به «معامله قرن» موسوم شده است . در این چارچوب رژیم سعودی، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را نیز تحت فشار قرار داده است یا طرح سازش جدیدی را که رئیس جمهوری آمریکا، مطرح کرده است بپذیرد یا آنکه استعفا کند. اقدامات عربستان در قبال فلسطینیان و تحت فشار قرار دادن آنان تداعی کننده اقدامات مداخله جویانه عربستان در امور لبنان و واداشتن سعد حریری به استعفا و مجبور ساختن وی به بیان اظهاراتی علیه حزب الله است . نکته قابل تامل در طرح سازشکارانه ترامپ که بر پایه های طرح های توطئه آمیز دیگری نظیر طرح صلح عربی ارائه شده از جانب عربستان استوار است آن است که از کشورهای عربی به ویژه عربستان و امارات خواسته که با اسراییل رابطه برقرار کنند و خطوط هوایی خود را به روی این رژیم بگشایند.
طرح صلح عربی که نخستین بار از سوی عربستان در سال 2002 ارائه شد شامل اختصاص یک معاهده صلح جامع 22 کشور عربی با رژیم صهیونیستی و به رسمیت شناخته شدن این رژیم توسط کشورهای عربی در ازای عقب نشینی این رژیم به مرزهای پیش از سال 1967 یعنی بخشهای ناچیزی از سرزمین فلسطین است .
تصمیم ترامپ برای اجرای معکوس طرح صلح عربی ارائه شده از جانب عربستان موجب شده است تا تبعات این طرح خائنانه عربستان به مراتب بیشتر شود. در چنین فضایی مقامات آمریکایی نگاهی نیز به موضوع وطن جایگزین برای فلسطینی ها دارند .
بر این اساس مقامات آمریکایی و سعودی بر این باورند که اگر از لحاظ سیاسی تشکیل کشور فلسطین ضرورت داشته باشد و چاره ای جز آن نباشد، باید ایده تشکیل آن را نه در سرزمین فلسطین بلکه در مناطق عربی پیگیری کرد. در این چارچوب مقامات آمریکایی شبه جزیره سینا در مصر و یا اردن و حتی بخشهایی از عربستان را به عنوان میهن جایگزین فلسطینی ها مد نظر دارند . تحقق چنین توطئه ای عملاً آرمان فلسطین را که یکی از مولفه هایش موضوع تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس است ، منتفی خواهد کرد . 111/114