ایران آنتیک

کرمانشاه در روز دوم زلزله

تاریخ دریافت خبر:
اجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
دو روز از زلزله ۷.۳ ریشتری کرمانشاه می‌گذرد، زلزله‌ای که طی آن شهرهای غربی ایران به ویژه سر پل ذهاب لرزید و جان بیش از ۴۳۰ هموطن را گرفت و ۷۳۰۰ نفررا مجروح کرد. آخرین اخبار این زلزله را در روز دوم در اینجا بخوانید:

به گزارش همشهری آنلاین از مهر، رئیس مرکز اطلاع رسانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از اعزام تیم کارشناسی به مناطق زلزله زده خبر داد و گفت : احتمالا برای مدت کوتاهی کانکس جایگزین مدارس آسیب دیده شود.

همچنین سرپرست سازمان اورژانس کشور، گفت: دارو، تجهیزات و دپوی خون در مناطق زلزله زده به میزان کافی وجود دارد.

ساعت ۴ و ۳۸ دقیقه و ۴۵ ثانیه بامداد سه شنبه هم زلزله ای به بزرگی ۴ ریشتر بار دیگر سرپل ذهاب در استان کرمانشاه را لرزاند و زلزله ای به بزرگی ۴.۱ ریشتر ساعت ۲۶ دقیقه و ۲۸ ثانیه بامداد امروز (سه شنبه) باز هم قصر شیرین کرمانشاه را لرزاند. این زلزله در عمق ۸ کیلومتری زمین بوقوع پیوست.

وی تأکید کرد: اکنون بحث انتقال مصدومان به پایان رسیده و اولویت وزارت بهداشت کنترل بیماری های عفونی و کنترل بهداشت روان و عوارض ناشی از حادثه است. همچنین از امروز بحث درمان های تخصصی و سطح چهارم که به بازتوانی مربوط است، می شود.

وی افزود: از دیروز ممنوعیت تردد وسایل سنگین از محور اسلام آباد به سمت سر پل ذهاب و قصر شیرین اعمال شده و امروز هم تا پایان وضعیت بحرانی و امدادرسانی به زلزله زدگان در استان این ممنوعیت تردد وسایل نقلیه سنگین ادامه دارد. البته این ممنوعیت شامل حاملان مواد سوختی، غذایی و امدادرسانی نمی شود.

شاهین فتحی افزود: در امدادرسانی به زلزله زدگان غرب کشور ۱۶ استان همجوار در فرآیند عملیات مداخله کردند و تیم های واکنش سریع، اسکان اضطراری و حتی تیم های درمان اضطراری هلال احمر نیز در منطقه حضور فعال دارند.
وی ادامه داد: در حوزه اسکان و تغذیه اضطراری باید سعی کنیم با ایجاد سرپناه، نیاز آسیب دیدگان را رفع کنیم. در این زمینه بالغ بر ۱۰ هزار تخته چادر، ۲۰ هزار تخته پتو و ۱۸۵ هزار کنسرو توزیع شد، اما با توجه به وسعت منطقه حادثه و گسترده بودن جمعیت ساکن منطقه و جمعیت تحت تاثیر که شامل ۵۲۶ روستا و ۸ شهر هستند نیاز بیشتری احساس می شود.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اعلام اینکه برای ۷۰ هزار نفر تسهیلات اسکان و تغذیه اضطراری فراهم شده است، افزود: بخشی از این تسهیلات به دست ما رسیده و بخشی هم در شب گذشته در بین حادثه دیدگان توزیع شد. تلاش می کنیم ۳۰ هزار تخته چادر دیگر را نیز برای زلزله زدگان کرمانشاه فراهم کنیم.

به گزارش ایسنا، سگ های تجسس پلیس مبارزه با مواد مخدر که قابلیت کشف انسان های زنده و همچنین اجساد را دارند در مناطق زلزله زده حضور داشته و ماموران پلیس با این سگ ها اقدام به جستجو در این مناطق کردند.

سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش نیز درباره آخرین آمار مدارس تخریبی، توضیح داد: بر اساس آمار واصله از مدارس تخریب شده در مناطق زلزله زده تا این لحظه، ۷ مدرسه در شهر سرپل ذهاب و ۸ مدرسه روستایی در اطراف این شهر به طور کامل تخریب شده اند. همچنین در منطقه ثلاث باباجانی ۲ مدرسه در شهر و ۵ مدرسه نیز در روستاهای اطراف شهر تخریب شده اند که نسبت به بازسازی هرچه سریع تر این مدارس اقدام خواهد شد.

استاندار کرمانشاه با تأکید بر اینکه زلزله زدگان کرمانشاه همچنان به آب شرب بسته بندی شده و مواد خوراکی نیاز دارند، گفت: عملیات آواربرداری از روز گذشته آغاز شد و مسیرها و خیابان هایی که تخریب شده بود، آوارهای آنها برداشته و بازگشایی شد.

به گزارش ایسنا، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه گفت: عملیات آواربرداری از روز گذشته آغاز شد و مسیرها و خیابان هایی که تخریب شده بود، آوارهای آنها برداشته و بازگشایی شد. از امروز نیز آواربرداری واحدهای تخریب شده انجام می شود. بعدازظهر نیز جلسه ستاد بحران تشکیل خواهد شد.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه از دیروز صبح خدمت رسانی به زلزله زدگان از طریق امداد هوایی آغاز شده است و در حال حاضر راه های ارتباطی کاملا باز است و برق 1920 روستا و 7 شهرستان وصل شده است البته در سر پل ذهاب و برخی بخش ها هنوز مشکلاتی وجود دارد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از اعزام کاروان کمک های مردمی که توسط سازمان های مردم نهاد برای مناطق زلزله زده استان کرمانشاه جمع آوری شده است، طی امروز خبر داد.

محمد مهدی تندگویان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه این کمک ها توسط اعضای سمن های جوانان استان تهران جمع آوری شده اند گفت: ۱۰۰ دستگاه خودرو آف رود این کمک ها را که به شکل نقدی و غیر نقدی بودند، به این مناطق منتقل خواهند کرد.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره وضعیت جوی کرمانشاه اظهار کرد: آسمان کرمانشاه امروز صاف تا قسمتی ابری با حداکثر دمای ۲۰ و حداقل دمای منفی ۲ درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.

احد وظیفه اظهار کرد: فردا ( ۲۴ آبان) آسمان کرمانشاه صاف تا قسمتی ابری با حداکثر دمای ۱۹ و حداقل دمای منفی ۳ درجه سانتیگراد پیش بینی می شود و روز پنج شنبه (۲۵ آبان) صاف تا قسمتی ابری با حداکثر دمای ۱۹ و حداقل دمای منفی ۲ درجه سانتیگراد خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از سلامت شبکه انتقال و گازرسانی در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: کار شرکت ملی گاز برای وصل دوباره گاز از دیگر شرکت های خدماتی دشوارتر است.

حمیدرضا عراقی، درباره اقدام های شرکت ملی گاز در مناطق زلزله زده غرب کشور، گفت: پس از وقوع این حادثه کار شرکت ملی گاز از دیگر شرکت های خدماتی سخت تر بود زیرا گازرسانی که به صورت استاندارد راه اندازی شده بود متوقف شد و اکنون باید با طی مراحلی دوباره وصل شود، این در حالی است که ما با منازل خالی و تخریب شده روبه رو هستیم.

وزیر بهداشت از پذیرش ۶۰۰ مصدوم و انجام ۳۰۰ عمل جراحی در کمتر از ۲۴ ساعت در بیمارستان طالقانی کرمانشاه خبر داد.

شهردار ازگله گفت: دو شب است مردم، زنان و کودکان در فضای باز می خوابند.

نازار بارانی از روند کمک رسانی در این شهر انتقاد کرد و گفت: به دلیل اینکه جمعیت ازگله کمتر است در سکوت خبری نسبت به مناطق پر جمعیت چون سرپل ذهاب است.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد منطقه ازگله تخریب شده است، افزود: روند کمک رسانی در ازگله ضعیف است. شهردار ازگله تصریح کرد: روزگذشته وزیر کشور و بهداشت از اینجا بازدید کردند و قول های مساعد دادند اما ما نیاز شدید به مواد غذایی، چادر و پتو به علت سرمای شدید هوا داریم، چرا که مردم ما ۲ شب است در سرما به سر می برند.

سخنگوی سازمان بهزیستی کشور از جمع آوری کمک های مردمی برای تامین نیاز زلزله زدگان کرمانشاه در میادین اصلی تهران خبرداد.

سید مهدی میرشاه ولد با اشاره به اینکه زلزله زدگان غرب کشور یکسری نیازهای فوری دارند که باید سریعتر تامین شود، افزود: در این رابطه از امروز سه شنبه درمیدان های ولیعصر(عج) ، هفت تیر ، ونک ، تجریش و صادقیه چادرهایی برای جمع آوری کمکهای مردمی دایر شده است.