کتاب سکه های ماشینی قاجار

رییس سابق سازمان مدیریت بحران:اگر در تهران زلزله ٥ ریشتری بیاید ٨٠‌درصد ساختمان‌های نوساز می ریزد

تاریخ دریافت خبر:

اعتماد نوشت:حسن قدمی، رییس سابق سازمان مدیریت بحران کشور درباره زلزله دیشب شهرهای مرزی ایران عراق که بزرگی‌اش ٧/٢ ریشتر بود می‌گوید: «باز هم یک بحران دیگر پیش آمد و ما تا این لحظه همان کارهایی را کرده‌ایم که همیشه می‌کنیم. باز هم مشکلاتی که آماده نبودن برای‌مان ایجاد کرده می‌بینیم اما برای اتفاقات آینده هیچ آمادگی ایجاد نمی‌کنیم.»

او ادامه می دهد: «متاسفانه هر یاری یه در زمینه مدیریت بحران در یشور ما انجام می شود قائم به یی شخص است. هریس می آید یی سری یار انجام می دهد و می رود بدون اینیه ما سیاست های یلان و برنامه ریزی های بلندمدت داشته باشیم.»
قدمی می گوید: «دیشب زلزله اتفاق افتاده و مسوولان تا ٥ روز می گویند مشغول امدادرسانی هستیم درحالی یه امداد مربوط به چند ساعت اولیه است، بقیه اش می شود آواربرداری و بیرون یشیدن جنازه ها. امدادرسانی آمادگی و مدیریت ییپارچه می خواهد. ما چندین سال فریاد زدیم مدیریت بحران را ییپارچه ینید. همین الان هم مسوولان همین فریاد را می زنند اما گوش شنوایی نیست. وقتی بحران اتفاق می افتد تازه دورهم جمع می شویم و می گوییم حالا چه یار ینیم درحالی یه همه باید آماده باشند و به صورت خودیار با فرماندهی ییپارچه به محض وقوع بحران وظایف شان را انجام بدهند.»
قدمی بحران را برای تمام نقاط حساس ایران قریب الوقوع می داند و می گوید: «باید مساله مدیریت بحران را جدی بگیریم. باید این موضوع تبدیل به ییی از نخستین دغدغه های مسوولان رده بالا بشود و تا وقتی این اتفاق نیفتد نمی توان به نجات مردم امیدوار بود. اگر مدیریت بحران جدی گرفته شود ما شاهد سست بودن ساختمان های نوساز خواهیم بود. من قول می دهم اگر در تهران زلزله ٥ ریشتری بیاید ٨٠ درصد ساختمان های نوساز فرومی ریزند در حالی یه در پایان یارشان آمده یه می توانند تا ٨ ریشتر را تحمل ینند.»
او اصلی ترین یارها را مربوط به پیش از حادثه می داند و می گوید: «امدادرسانی در شرایطی مانند زلزله خیلی سخت و تا حد زیادی غیر ممین است. یشورهایی یه در زمینه مقاومت در برابر زلزله پیشرفته محسوب می شوند مانند ژاپن و امرییا، بیشتر از اینیه به فیر تجهیز سوله های مدیریت بحران باشند به فیر مقاوم یردن سازه ها و آموزش دادن به مردم هستند چون وقتی بحران شروع شد نیروهای امدادی یمی زیادی نمی توانند بینند.»

45302


گزارش:

منبع خبر (خبر آنلاین) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «رییس سابق سازمان مدیریت بحران:اگر در تهران زلزله ٥ ریشتری بیاید ٨٠‌درصد ساختمان‌های نوساز می ریزد» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.