ایران آنتیک

گیاهانی که در فضا پرورش داده می شوند

تاریخ دریافت خبر:
گیاهانی که در فضا پرورش داده می شوند باغچه‌ها و گلخانه‌های فضایی تاثیر مثبت روحی، روانی و صد البته غذایی فراوانی برای تیم تحقیقاتی که ماهها از شرایط زمینی به دور است در پی دارد. به گزارش افکارنیوز،

چند روز پیش "جو آکابا"(Joe Acaba) فضانورد سازمان فضایی آمریکا(ناسا) در ایستگاه فضایی اولین دسته های محصولات گیاهی را از ماژول باغچه ای ایستگاه فضایی بین المللی موسوم به "وگی"(Veggie) برداشت کرد.

این گیاهان شامل کاهوی سبز، نوعی کاهوی قرمز و خردل چینی است و پس از برداشت، اولین سالاد تولید شده در ایستگاه فضایی سرو شد.

تولید این محصولات به فضانوردان کمک می کند تا بتوانند از محصولات غذایی تازه و ارگانیک در خود استفاده کنند.

آکابا برای ارتقای قابلیت کشت گیاهان در ایستگاه فضایی، پس از برداشت محصولات قدیمی یک سامانه گیاه جدید را تحت نظارت مسئولان این ماژول موسوم به "زیستگاه پیشرفته گیاه" نصب کرد.

این محفظه کاملا محصور شده است و در آن چراغ های آبی، قرمز، سبز و لامپ های سفید LED قرار داده می شود. 180 حسگر در این محفظه قرار دارد که اطلاعاتی نظیر درجه حرارت، میزان اکسیژن، درجه حرارت و رطوبت را به مرکز فضایی "کندی"(Kennedy) در فلوریدا ارسال می کند.

تامین غذا و خصوصا غذای تازه برای فضانوردان یکی از چالش برانگیزترین مسائلی است که در سفرهای فرازمینی برای فضانوردان ایجاد مشکل می کند.

با توجه به اینکه در حال تلاش است که ماموریت های انسانی برای ماه و انجام دهد، این پیشرفت می تواند گام بلندی برای تولید غذا در فضا محسوب شود.