خرید سکه کلکسیونی

تاریخ دریافت خبر:
پوتین در دیدار با اردوغان: روابط ترکیه و روسیه در حال عادی شدن است +ویدئو
خبرگزاری آریا - «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از پرس تی وی، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه در اقامتگاه خود در شهر سوچی میزبان «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه بود.
پوتین در گفتگویی رو در رو با اردوغان گفت که روابط کشورهای ترکیه و روسیه در حال عادی شدن است. پوتین افزود، در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که روابط کشورهای روسیه و ترکیه کاملا" ترمیم شده است.
روابط کشورهای روسیه و ترکیه پس از آنکه این کشور یک فروند هواپیمای جنگنده روس را سرنگون کرد تیره شد، اما اردوغان اعلام کرده است که روابط فرهنگی، اقتصادی، نظامی و سیاسی دو کشور به شرایط اولیه اش باز گشته است و با هر روزی که می گذرد افزایش می یابد.
اردوغان گفت: روابط دوجانبه مسکو-آنکارا و همچنین همکاری های دو طرف برای حل تنش های منطقه ای فرصتی را بوجود آورده است تا کشورهای روسیه و ترکیه به آینده روابط شان امیداور باشند.
این پنجمین دیدار اردوغان و پوتین در سال 2017 بود. کارشناسان می گویند که کشورهای ترکیه و روسیه باید برای احیای روابط شان سیاست های کلان اقتصادی و سیاسی شان را بایکدیگر هماهنگ کنند. شرایط سوریه یکی از موضوعات مهمی بود که در دیدار پوتین و اردوغان به آن پرداخته شد.
یک کارشناس سیاسی گفت: برای پوتین این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است که نشان دهد که عملیات نظامی در سوریه در حال پایان یافتن است. البته پوتین تاکید دارد که عملیات نظامی در سوریه موفقیت آمیز بوده است. این موضوع بدون همکاری با ایران و ترکیه غیر ممکن است.
همچنین دیدار با پوتین در شرایط کنونی از این جهت برای اردوغان مهم است که سفر اخیر «بن علی ییلدیریم» نخست وزیر ترکیه به واشنگتن با پرسش های جدی روسیه مواجه شد.
به خصوص اینکه روسیه و ترکیه نیاز دارند درباره سامانه موشکی اس-400 و همکاری های نظامی شان به روابط با یکدیگر ادامه دهند. یک کارشناس سیاسی دیگر گفت: در شرایطی که روابط آمریکا با روسیه هر روز تیره تر از قبل می شود، فرصت مناسبی برای ترکیه برای افزایش سطح روابط با مسکو بوجود آمده است.
روسیه از این موضوع آگاهی کامل دارد که دوستی با ترکیه پیچیده است، اما در این شرایط با چه کشوری می توان دوستی بی دردسر داشت. ترکیه و روسیه بایکدیگر اختلافاتی نیز دارند اما می توان برای آن راه حلی پیدا کرد. روسیه و ترکیه شرکای یکدیگر در حوزه انرژی هستند. کارشناسان روس همچنین در حال ساخت نیروگاه هسته ای در ترکیه هستند.118/111