خرید کتاب سکه طلا

تاریخ دریافت خبر:
بازماندگان زلزله چگونه با بازماندگان زلزله رفتار کنیم؟ یک کارشناس ارشد روان شناسی بالینی گفت: بازماندگان زلزله اغلب دچار حالات روحی وروانی مانند افسردگی واسترس پس ازضربه می‌شوند.

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، پیامد های روانی زلزله به ویژه برای زنان و کودکان خردسال بسیار سنگین است و همین مساله حضور روانشناسان و مددکاران اجتماعی در مناطق زلزله زده را تبدیل به یکی از نیاز های ضروری مردم کرده است که اگر جدی نگرفته شود عوارض روانی شدیدی را به همراه دارد.

آسیب های روحی و روانی مردم زلزله زده به سادگی حل نمی شود و می تواند تا سال ها ابعاد زندگی زلزله زدگان را تحت تاثیر قرار دهد.

لزوم توجه جدی به تغذیه روحی زلزله زدگان

عطیه رضایی کارشناس ارشد روان شناسی بالینی گفتند: حضور روانشناسان در مناطق زلزله زده اهمیت بسزایی دارد و می توان با مشاوره های روانشناسی مردم را به زندگی عادی بازگرداند که البته این کار باید به صورت مستمر صورت گیرد. همان طور که به مواد غذایی و امدادرسانی در مناطق زلزله زده نیاز است به همان اندازه نیز تغذیه روحی زلزله زدگان باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی بیان کرد: روانشناس یا روانپزشک نمی تواند در عرض چند دقیقه یا چند ساعت مشکل روحی و روانی افراد را بررسی و رفع کند بلکه باید با حضور چند روزه و حتی چند ماهه و با مشاوره های بلند مدت به کمک زلزله زدگان بشتابد.

خطر استرس پس از ضربه در کمین زلزله زدگان

این کارشناس ارشدروان شناسی بالینی بابیان اینکه احتمال بروزبیماری های روانی به ویژه افسردگی درمنطقه زلزله زده بسیاربالا است اظهارکرد: بحران ناشی ازحوادث می تواندچندین سال درفردخودنمایی کندوشخص پس ازگذشت چند سال همچنان اضطراب اولیه زمان وقوع زلزله و ترس ناشی از آن را داشته باشد که درعلم روانشناسی به این حالت اصطلاحاً "استرس پس از ضربه" می گویند.

رضایی گفت: کودکانی که پدر یا مادر خود را از دست داده اند مرتب بهانه گیری، گریه و زاری یا حتی در برخی مواقع با کوبیدن به سر و بدن، خود را از نظر روحی و جسمی اذیت می کنند که می تواند تا پایان عمر فرد تاثیرات منفی چنین حرکاتی در روانشان باقی بماند؛ کودکان زلزله زده معمولاً کابوس های شبانه می بینند و دچار ترس و اضطراب می شوند.

وی تاکید کرد: روانشناسان کودک باید به منطقه اعزام شوند تا مشکلات روحی و روانی کودکان را نیازسنجی کنند و در این زمینه با آن ها وارد مشاوره های روانی شوند.

این کارشناس ارشد روان شناسی بالینی تصریح کرد: دوران سوگواری در افرادی که نزدیکان خود را از دست داده اند از حساس ترین دوران زندگی این افراد است که باید با درک این دوران از میزان ضربه روحی وارد شده به افراد عزادار کم کرد.

مراحل مختلف دوران سوگواری

رضایی با اشاره به مراحل مختلف دوران سوگواری اظهار کرد: بازماندگان زلزله ممکن است دچار حالات روحی و روانی مانند افسردگی، سوگ، اضطراب، خشم، احساس گناه بازماندگی، بی تفاوتی بیماری زا، تمایل و حتی اقدام به خودکشی شوند بنابراین باید به این افراد جهت مدیریت و هضم چنین هیجان هایی کمک رسانی شود. هر یک از این مسائل به تنهایی یا در پیوند با یکدیگر می توانند موجب بروز اختلال های روانی شوند، که در طولانی مدت برکیفیت زندگی افراد موثر هستند.

نحوه برخورد صحیح با بازماندگان زلزله

وی با بیان اینکه روانشناسان در مواجهه با افراد سوگوار، درمانده و نیز شوک زده می کوشند تا با شیوه های تخصصی درمانی بار هیجانی آن ها را بکاهند اظهار کرد: ایجاد فرصت برای تخلیه هیجانی، یافتن راه حل های سازگاری با این حادثه، شیوه های حل مساله، آگاه سازی و استفاده از ساختار های حمایتی به ویژه برای کودکان، از جمله مهم ترین راهبرد های مداخله ای هستند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: اگر این امر محقق شود می توان از بروز بسیاری از اختلال های روانی از جمله اختلال استرس پس از فشار روانی (PTSD)، اختلال های خلقی و بیماری های روان- تنی در بازماندگان پیشگیری کرد.

وی یادآور شد: انسان موجودی اجتماعی است بنابراین افراد باید به مشکلات همدیگر گوش دهند و با بازماندگان همدردی کرده آن ها را درک کنند؛ این نوع حمایت اجتماعی فردی به ویژه به کودکان بازمانده زلزله کمک شایانی می کند.

خبرنگاران جوان