کتاب سکه های ماشینی قاجار

مد و لباس ایرانی – اسلامی ظرفیت تبدیل شدن به صنعت را دارد

تاریخ دریافت خبر:
مد لباس ایرانی اسلامی مد و لباس ایرانی – اسلامی ظرفیت تبدیل شدن به صنعت را دارد اصغرتاش با تاکید بر اینکه مد و لباس ایرانی – اسلامی ظرفیت تبدیل شدن به صنعت را دارد، تصریح کرد: سومین جشنواره روجا در گیلان با رویکرد طراحی پوشاک اجتماعی و پوشاک مشاغل برگزار خواهد شد.

به گزارش جام نیوز از گیلان، عبدالرضا اصغرتاش، دبیر سومین جشنواره مد و لباس ایرانی – اسلامی(روجا) در استان گیلان امروز، ۲۲ آبان در آیین رونمایی از پوستر این جشنواره که در مجتمع خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، با بیان اینکه دومین جشنواره روجا در سال ۹۴ برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به توسعه صنعت مد، مدل، لباس و پوشاک در کشور و علمی شدن این صنعت لذا جامعه باید روز به روز با فرایند و رشد این مجموعه آشنایی بیشتری پیدا کند.

وی آشنایی علمی و آکادمیک با صنعت مد و لباس را مغایر و ناهمخوان با باورها، آداب و رسوم و مذهب ایرانی – اسلامی ما دانست و افزود: باید این حالت توسعه یافتگی غرب زده را تبدیل به توسعه ملی و مذهبی خودمان کنیم که نیازمند هزینه کرد است.

دبیر سومین جشنواره روجا در گیلان، از تشکیل کارگروه مد در استان به ریاست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و متذکر شد: برگزاری سومین جشنواره مد و لباس ایرانی – اسلامی یکی از تصمیمات این کارگروه به درخواست طراحان مد و لباس استان است.

اصغرتاش، با تاکید بر اینکه مد و لباس ایرانی – اسلامی ظرفیت تبدیل شدن به صنعت را دارد، تصریح کرد: سومین جشنواره روجا در گیلان با رویکرد طراحی پوشاک اجتماعی و پوشاک مشاغل برگزار خواهد شد.

وی انقلاب اسلامی را یک انقلاب فرهنگی دانست که باید به دنیا صادر شود و اضافه کرد: باید در همه عرصه های فرهنگی و هنری صادرات داشته باشیم، نه اینکه کشورهایی مانند چین و انگلیس برای ما پوشاک اسلامی طراحی کنند.

دبیر سومین جشنواره روجا در گیلان، طراحی لباس برگرفته از نمادها، آیین ها و آداب و رسوم موجود در پوشاک گیلانیان را بخش ویژه جشنواره امسال دانست و یادآور شد: بهره گیری از ویژگی ها و شاخص های لباس محلی زنان گیلانی از جمله تاثیر رنگ ها مدنظر است.

اصغرتاش، با بیان اینکه پوشاک دانش آموزی در قالب پوشاک مشاغل تعریف می شود، تاکید کرد: امسال ویژه برنامه طراحی و دوخت پوشاک مدارس را خواهیم داشت تا با همکاری آموزش و پرورش در سال آینده مورد استفاده قرار گیرد.

وی پوشاک کودکان را نیازمند برنامه ریزی دانست و خاطرنشان کرد: در طراحی لباس ویژه جشنواره بهاره، تابستانه، پاییزه و زمستانه بودن لباس آزاد است، اما به دلیل وسعت لباس مجلسی، این بخش را از جشنواره امسال حذف کردیم.

دبیر سومین جشنواره روجا در گیلان، با بیان اینکه از سال ۹۳ تاکنون بالغ بر ۵۳ نفر از طریق جشنواره روجا به کارگروه مد و لباس ایرانی – اسلامی معرفی شدند و ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کردند، گفت: مهلت ارسال آثار اول آذر لغایت اول بهمن ۹۶ می باشد. نمایشگاه و اختتامیه جشنواره نیز بعد از ۲۲ بهمن در مجتمع خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار خواهد شد.

دبیرخانه سومین جشنواره مد و لباس ایرانی – اسلامی در استان گیلان واقع در رشت، خیابان انقلاب، بن بست رز، عمارت سبز، طبقه سوم، واحد ۵ می باشد.

ایکنا