ایران آنتیک

بلایای طبیعی و لزوم ارائه آموزش های عمومی برای کمک به آسیب دیدگان

تاریخ دریافت خبر:

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمد رازی روز سه شنبه در نشست خبری بیست و پنجمین کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایران اظهار کرد: باید پیش از وقوع حوادث طبیعی دوره هایی برای آموزش چگونگی اقدام مناسب برگزار شود و امکانات کافی برای ایجاد بیمارستان های اورژانسی و صحرایی در مناطق صعب العبور درنظرگرفته شود تا در زمان وقوع حادثه بهترین خدمات به آسیب دیدگان ارائه شود.
وی افزود: این دوره های آموزشی باید به صورت ارگانیزه در سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان هلال احمر برگزار شود و نباید منتظر وقوع حادثه شد و در زمان وقوع این آموزش ها را ارائه کرد.
رازی ادامه داد: ما تجربه برگزاری این گونه کلاس ها را در زمان جنگ در مساجد و محلات مختلف شهرها داشتیم که بسیار کمک کننده بود و می توانیم از این تجربیات برای برگزاری این گونه کلاس ها استفاده کنیم.

** نحوه صحیح حمل آسیب دیدگان زلزله برای پیشگیری از آسیب های ارتوپدی

* آسیب دیدگان ستون فقرات
رئیس انجمن ارتوپدی ایران و متخصص جراحی ارتوپدی گفت: برای حمل صحیح آسیب دیدگان ابتدا باید از آنها سوال شود تا مشخص شود به هوش هستند یا نه، در صورت به هوش بودن و اظهار ناراحتی در ستون فقرات باید چند نفر به گونه ای که دست خود را زیر سر، گردن، کمر و پاهای فرد آسیب دیده گذاشته اند، همزمان او را منتقل کنند.
رازی افزود: اگر فرد آسیب دیده به هوش نبود، به فرض این که آسیب جدی در ناحیه ستون فقرات دیده است، باید به همین صورت منتقل شود.

* افراد دچار شکستگی
وی در مورد حمل افراد دچار شکستگی نیز اظهار کرد: در شکستگی های باز یا زخم های باز خونریزی دهنده باید ابتدا محل زخم را با گاز یا پارچه تمیز بپوشانیم و بانداژ را فشار داده تا از خونریزی جلوگیری شود و سپس فرد مصدوم منتقل شود.
رازی گفت: در حمل شکستگی ها باید دست ها را به اندازه دو وجب بالاتر و پایین از محل شکستگی قرار داده و فرد آسیب دیده را انتقال داد.
وی در خصوص نحوه صحیح بستن آتل نیز تاکید کرد: بستن آتل یا تخته باید نه شل باید که سبب لق زدگی محل آسیب دیده شود و نه آنقدر سفت باشد که در جریان خون اختلال ایجاد کند.
رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: آسیب دیدگانی که برای آنها آتل، بانداژ یا کچ گیری موضع صورت می گیرد، باید مرتب بررسی شوند تا اطمینان حاصل شود که در جریان خون اختلالی صورت نگرفته است.

** لزوم برخورد با سازندگان ساختمان های غیرایمن
رازی با بیان اینکه زلزله یک حادثه طبیعی است اما می توان از بسیاری از این آسیب ها پیشگیری کرد، افزود: امروزه شاهد هستیم که ساختمان های غیرایمن سبب شدت آسیب ها در حوادث طبیعی به ویژه زلزله در سطح کشور می شود.
وی اظهار کرد: باید آنهایی که با ساختن ساختمان های غیرایمن، جان مردم را به خطر می اندازند، برخورد جدی شود؛ در حرفه پزشکی اگر یک پزشک قصور غیرعمد داشته باشد، باید پاسخگو باشد اما ساختن ساختمان های غیرایمن جرم محسوب نمی شود و با خاطیان برخورد نمی شود که باید به این مساله توجه شود.

** آمادگی انجمن جراحان ارتوپدی برای کمک به آسیب دیدگان
رئیس انجمن جراحان ارتوپدی اظهار کرد: این انجمن روز گذشته در سایت تلگرامی خود از همکاران این حوزه خواست تا برای کمک به آسیب دیدگان اعلام آمادگی کنند؛ به دنبال این اعلام تعداد بسیار زیادی از متخصصان این رشته با ثبت نام در سایت انجمن برای اعزام به منطقه زلزله زده اعلام آمادگی کردند.
رازی افزود: این آمادگی به وزارت بهداشت و سازمان هلال احمر اعلام شد و آنها اعلام کردند که 9 نفر از همکاران اعزام شوند و در صورت نیاز بقیه افراد در اعلام بعدی اعزام خواهند شد.
وی ادامه داد: از نظر کمک های غیرپزشکی نیز شماره حسابی اعلام شده است تا همکاران ارتوپدی کمک های مادی خود را برای کمک به آسیب دیدگان واریز کنند.

** بیست و پنجمین کنگره جراحان ارتوپدی
رئیس انجمن جراحان ارتوپدید ایران در مورد برگزاری این کنگره گفت: این کنگره با حضور 15 میهمان خارجی از کشورهای ترکیه ، آمریکا، آلمان، سوئیس و لبنان از 29 آبان تا سوم آذرماه در تهران برگزار می شود.
رازی افزود: 70 سخنرانی و 30 مقاله در قالب پوستر در طول پنج روز برگزاری این کنگره ارائه می شود.
علمی**1834
خبرنگار: ناهید شفیعی* انتشار: محتشمی پور

انتهای پیام /*