کتاب سکه های ماشینی قاجار

تاریخ دریافت خبر:
 آینده اقتصاد دیجیتال ایران امیدوارکننده است یک استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: به اعتقاد کارشناسان، تقویت سرمایه‌ای و حمایت‌های اصولی و حرفه‌ای از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بهترین روش برای حل مشکل سرمایه استارت‌آپ‌هاست

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، به نقل از نوپانا، مهدی تقوی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، در خصوص اهمیت استارت آپ ها گفت: سرمایه گذاری تخصصی در حوزه استارت آپ ها، از مهم ترین نیازهای اقتصاد کشور است؛ چرا که استارت آپ ها تاکنون بسیاری از چالش های اساسی حوزه اقتصاد را به خوبی حل کرده اند. در همین راستا ظهور و شکل گیری شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری تخصصی مانند سرمایه گذاران جسورانه، بهترین راه حل موجود است.

تقوی اظهار کرد:حجم سرمایه گذاری تخصصی در کشور ما در مقابل نیاز موجود بسیار کم است و متاسفانه سرمایه ها کمتر به سمت صندوق های سرمایه گذاری تخصصی می روند؛ بنابراین باید در سوق دادن سرمایه های مردمی و دولتی به سمت آن ها اقدامات لازم را انجام دهیم.

این کارشناس اقتصادی افزود:از دلایل اصلی که سرمایه های مورد نیاز به اندازه لازم به سمت وی سی ها نمی آیند، نبود فرهنگ سرمایه گذاری در طرح ها و پروژهای فناورانه دارای نوآوری و خلاقیت است. همچنین می توان به نرخ بالای سود بانکی، عدم حمایت کافی صندوق هایی مثل صندوق های بازنشستگی، بنیادهای مالی و نهادهای ملی موجود از سرمایه گذاران خطرپذیر استارت آپی اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه در ادامه افزود: آینده اقتصاد دیجیتال ایران امیدوارکننده است. اکنون استارت آپ های بسیاری در این حوزه شکل گرفته اند که در میان آن ها نمونه های موفقی به چشم می خورند؛ اما مهم ترین مسئله ای که این روزها در توسعه اقتصاد دیجیتال ایران باید جدی گرفته شود موضوع سرمایه است.

وی در ادامه گفت: بعضی از منابع مالی مانند صندوق های نوآوری و شکوفایی، صندوق های بازنشستگی، نهادهای عمومی و بنیادها از مهم ترین منابع مالی پیشنهادی کارشناسان برای سرمایه گذاری روی شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر هستند.

تقوی خاطرنشان کرد: برای ایجاد استارت آپ های قدرتمند در کشور با ارزش های مالی بالا و توانا در زمینه توسعه اقتصاد نوین و دیجیتال کشور، مشکلات متعددی در جذب سرمایه وجود دارد؛ با وجود منافع بسیار بالای سرمایه های خارجی، جهت حفظ مالکیت و مدیریت داخلی نمی توان بیشتر از ۴۹ درصد سرمایه های لازم را از خارج از کشور تامین کرد؛ بنابراین نیاز به جذب سرمایه ۵۱ درصدی داخلی است و در این زمینه کمبود سرمایه گذاری تخصصی داخلی به شدت محسوس است. به اعتقاد کارشناسان، تقویت سرمایه ای و حمایت های اصولی و حرفه ای از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر، بهترین روش برای حل مشکل سرمایه استارت آپ هاست.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: مسئولان بارها اعلام کرده اند که تا سال ۱۴۰۰ هجری شمسی باید به فکر ایجاد صدها استارت آپ در کشور و حداقل ۵ یونیکورن استارت آپی باشیم. یونیکورن های استارت آپی، شرکت های خصوصی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار هستند که ادغام، تملک و یا وارد بازار بورس نشده اند. به نظر می رسد در راستای این هدف و همچنین توسعه اقتصاد نوین و مدرن دیجیتال در کشور، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی فضای مجازی در زمینه تدوین قوانین اصولی جذب سرمایه خارجی، تعیین میزان سهام داری سرمایه گذار خارجی و همینطور قانون گذاری، شکل دهی و حمایت از تشکیل مناطق آزاد داده ها باید ورود کنند و فعالیت داشته باشند.