ایران آنتیک

ایران و پرتغال همکاری مالیاتی می کنند

تاریخ دریافت خبر:
ایران و پرتغال همکاری مالیاتی می کنند با امضای پیش‏نویس موافقت‌نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و پرتغال، گام اول همکاری های مالیاتی دو کشور برداشته شد.


به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، به نقل از رسانه مالیاتی ایران، اولین دور از مذاکرات کارشناسی مسئولان مالیاتی کشورمان با هیات مالیاتی پرتغال به میزبانی سازمان امور مالیاتی کشور از چهاردهم تا هفدهم آبان‏ماه سال جاری با هدف بررسی نحوه همکاری های مالیاتی برگزار گردید.
در این دور از مذاکرات 4 روزه، کارشناسان مالیاتی دو طرف، متن موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات در مورد مالیات بر درآمد و سرمایه فیمابین دو کشور را بطور کامل مورد بحث و بررسی قرار دادند.
همچنین در روز پایانی دور اول مذاکرات کارشناسی، پیش نویس موافقت نامه مذکور توسط روسای دو هیات محمدقاسم پناهی، قائم مقام رئیس‏ کل سازمان امور مالیاتی کشورمان و ژوائو پدرو سانتوس، رئیس مرکز تحقیقات مالیاتی و امور گمرکی وزارت دارایی پرتغال امضاء شد.
اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در دو کشور، تبادل اطلاعات برای ارتقای شفافیت در رفتارهای مالیاتی دو کشور، هموارسازی فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری بالقوه، تقسیم حقوق مالیاتی نسبت به فعالیت های فرامرزی و جلوگیری از فرار مالیاتی از مهمترین محورهای گفتگو در این دور از مذاکرات بود و مقرر گردید پس از انجام مذاکرات تکمیلی برای رفع اختلافات باقیمانده و طی مراحل تشریفات قانونی به امضای عالی ترین مقام اقتصادی دو کشور برسد.