کتاب سکه های ماشینی قاجار

این داستانها را فراموش نکن!

تاریخ دریافت خبر:
این داستانها را فراموش نکن!داستان‌های کتاب از حال و هوایی متفاوت برخوردارند، با این حال اما میان آنها خطوط مشترک گوناگونی می‌توان یافت. از داستان‌هایی که حال و هوای زنانه دارند، تا داستان‌هایی که بر تنهایی شخصیت‌هایشان تاکید دارند.

«داستان ناگهان»

(مجموعه داستان های کوتاه)

به انتخاب: رابرت شپارد و جیمز توماس

ناشر: قطره، چاپ اول 1396

214صفحه، 17000 تومان

****

کارنامه نشر قطره در زمینه داستان کوتاه پرو پیمان بوده، مجموعه داستان هایی گوناگون از نویسندگان باسابقه یا استعدادهای کمتر شناخته شده و...که تحت عناوین گوناگون توسط مترجمانی اغلب شناخته شده به علاقمندان عرضه شده است. «داستان ناگهان» یکی از تازه ترین مجموعه داستان های ترجمه ای است که به همت این ناشر به بازار آمده و توسط اسدالله امرایی به فارسی برگردانده شده است.

در این مجموعه سی و شش داستان یوتاه از نویسندگانی با ملیت های مختلف جهان گرد هم آمده است. آثاری از جغرافیای گوناگون در چهار گوشه جهان، از آمریکای شمالی و جنوبی گرفته، تا اروپای شرقی و غربی، آسیا و... در میان نویسندگان این داستان ها چهره های نامدار فراوانی هستند: گابریل گارسیا ماریز، پیتر هانتیه، دینو بوتزاتی، اسلاوومیر مروژی، پیتر یری، خولیو کورتاسار، دونالد بارتلمی، ریچارد براتیگان، نادین گوردیمر، کولت، هانریش بل، یاساناری کاواباتا و ...

البته این داستان ها از سر اتفاق و صرفا به دلیل اینکه مترجم برای جنگی یا مجله ای ترجمه کرده و در اینجا کنار هم قرار گرفته باشند نیست، بلکه کتاب به سعی و سلیقه رابرت شپارد و جیمز توماس انتخاب و گردآوری شده است و این دو در حوزه تحلیل و آموزش داستان در سرزمین خود نام هایی شناخته شده هستند.

گرد آمدن این نام های معتبر و شناخته شده در «داستان ناگهان» حکایت از نیت انتخاب کنندگان آن برای گردآوردن آثاری در خور نقد و تحلیل و در عین حال آموزنده برای مخاطب علاقمند به داستان کوتاه دارد. از این رو خواننده این کتاب، مجموعه ای ارزنده از داستان هایی از سبک ها و ملیت های گوناگونی خواهد داشت که با ترجمه ای مقبول به فارسی برگردانده شده و هر کدام نیز از جمله آثار شاخص نویسنده خود هستند.

داستان های کتاب از حال و هوایی متفاوت برخوردارند، با این حال اما میان آنها خطوط مشترک گوناگونی می توان یافت. از داستان هایی که حال و هوای زنانه دارند، تا داستان هایی که بر تنهایی شخصیت هایشان تاکید دارند.

اما در کنار مضامین گوناگونی که در این داستان ها وجود دارد، مهم کیفیت داستان هاست که جملگی آثاری در خور اعتنا هستند. «با خواندن هر کدام از این داستان ها، گویى پا به خیابانى گذاشته ایم، در گوشه اى به ظاهر آشنا در جهان، اما کمى پیش تر که مى رویم احساس غریبى مى کنیم. سر هر پیچى خطرى در کمین است، یا زمین زیر پاى مان خالى است که ممکن است ناگهان دهان بگشاید...»

انتخاب عنوان «داستان ناگهان» برای این کتاب نیز از دل یکی از ویژگی هایی بیرون آمده در اغلب داستان های کتاب می توان دید. بیشتر این آثار از جمله داستان هایی هستند که حجم آنها بین پانصد تا حداکثر هزار کلمه قرار می گیرد. داستان هایی با این حجم اغلب آثاری هستند که با رویکردی موجز نوشته شده اند که تا حد ممکن کمترین کلمات برای بیان حالات شخصیت ها و یا توصیف موقعیت ها یا وقایع داستانی، مورد استفاده قرار گرفته است. به همین خاطر به اشکال مختلف می توان کیفیتی ناگهانی در روایت آنها دید. کیفیتی که از دید انتخاب کنندگان حالتی چکشی و در عین حال پرمغز به آنها داده است و این ویژگی ها هم از توانایی نویسندگان و هم از قابلیتی حکایت می کند که آن را می توان قدرت تاثیرگذاری آنی در داستان کوتاه محسوب کرد.

خوانندگان چنین مجموعه داستان هایی اغلب ترجیح می دهند که با نویسندگان این آثار حتی شده به شکلی کوتاه و موجز آشنا شوند. در کتاب «داستان ناگهان» این یادداشت های کوتاه نه به صورت تفکیک شده در ابتدای هر داستان که در قالب بخشی تحت عنوان «درباره نویسندگان» به انتهای کتاب افزوده شده است. در این یادداشت های کوتاه که براساس ترتیب داستان ها شماره گذاری شده اند علاوه بر بیوگرافی کوتاهی درباره نویسنده و آثارش اشاره ای گذرا نیز به داستان ارائه شده از او در این کتاب شده و مهمترین شاخصه های این داستان ها مورد توجه قرار گرفته اند. گاه این ویژگی ها از زبان خود نویسنده داستان نقل شده است.

«داستان ناگهان» قریب به پانزده سال پیش از این توسط ناشر مهجوری به بازار آمده بود، اما این کتاب دیده نشد. انتشار مجدد نسخه تازه و پیراسته ای از این کتاب توسط نشر قطره می تواند زمینه ای باشد برای اینکه داستان ها خواندنی گرد آمده در این کتاب مخاطبان خود را پیدا کنند.