خرید کتاب سکه طلا

پیش بینی رشد‌اقتصادی مستمر برای ایران

تاریخ دریافت خبر:
پیش بینی رشد‌اقتصادی مستمر برای ایران

صندوق بین المللی پول در گزارش اخیر خود در مورد رشد پایین اقتصادی و تبعات منفی در خاورمیانه و شمال افریقا هشدار داد.

به گزارش پارس نیوز،

خاورمیانه منطقه ای بسیار پرتنش است و در تمامی دوره های تاریخی یا تحول منفی منطقه ای در این کشورها وجود داشته است. یک دلیل مهم برای این تنش ها وجود منابع طبیعی در این منطقه است که باعث هجوم نیروهای مختلف برای تصاحب ان شده است. از طرف دیگر اقتصادهای خیز هم آسیب پذیر تر هستند، زیرا اقتصادشان وابسته به یک کالا است و افت یا تنش در بازار می تواند روی انها تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که در گزارش اخیر خود در مورد پایین اقتصادی و تبعات منفی آن در و شمال افریقا هشدار داده است.

طبق این گزارش در سال 2017 میلادی نرخ رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال افریقا به همراه و برابر با ۲.۶ درصد خواهد بود؛ در حالی که در سال گذشته اقتصاد این منطقه با سرعت 5 درصد رشد کرده بود. نصف شدن نرخ در این منطقه می تواند تبعات مخربی روی و و در نتیجه فضای اجتماعی در کشورها داشته باشد. اما دلیل این مساله چیست؟

چرا نرخ رشد کمتر می شود؟

صندوق بین المللی دو عامل را برای افت نرخ رشد افتصادی منطقه در سال جاری ذکر می کند. اول وضعیت اقتصادی و افت نرخ رشد اقتصادی ان در سال جاری.

این کشور در سال 2016 میلادی با سرعت بسیار بالایی رشد کرده بود. برداشته شدن تحریم های اقتصادی علیه ایران فضا را برای کار و کسب با ثبات تر کرده بود و این کشور توان افزایش تولید و صادرات را بدست آورده بود. ولی وضعیت در سال جاری تغییر کرد. از یک طرف تنش های سیاسی بین ایران و امریکا و تهدیدهای امریکا مبنی بر برهم زدن برجام وجود دارد و از طرف دیگر ایران بعد از تجربه رشد تولید در سال 2016 میلادی و عدم جذب های کلان در نفت، توان افزایش معنادار تولید و را ندارد.

طبق گزارش های موجود در سال 2016 میلادی با سرعت ۱۲.۵ درصد رشد کرد که اصلی ترین دلیل ان افزایش صادرات نفت بود. اما در خوش بینانه ترین حالت سرعت رشد اقتصادی ایران در سال جاری به ۳.۵ درصد می رسد و در سالهای 2018 تا 2021 میلادی هم این کشور رشدی بین ۳.۸ تا ۴.۱ درصد را تجربه خواهد کرد. البته این پیش بینی ها بر مبنای حفظ شرایط کنونی و عدم برهم خوردن توافق هسته ای ایران و است . زیرا ایران با استفاده از منافع همین توافق است که توانسته وارد بازارهای بین المللی نفت شود و درآمد حاصل از فروش نفت خود را دریافت کند.

تهدیدهای پی در پی تازه امریکا مبنی بر خروج از توافق باعث شده است تا سرمایه گذاران خارجی تردید بیشتری برای ورود به ایران داشته باشد و فاکتور ریسکی که در تصمیم خود لحاظ می کنند، بزرگتر شود. در نتیجه سرعت ورود سرمایه گذاران خارجی به بازارهای پر پتانسیل ایران و حتی شمار در این بازار کمتر خواهد بود.

دومین مساله هم به وضعیت بازار نفت باز می گردد. کشورهای صادر کننده نفت به رهبری برای ممانعت از کاهش قیمت نفت اقدام به کاهش تولید کردند. در این کشورها در شرایطی که قیمت نفت هم در سطح بالایی قرار نداشت، باعث کاهش درامد و سوداوری این کشورها شد و در نتیجه زمینه را برای افت نرخ رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه فراهم کرد . کشورهایی که اغلب اقتصادهای وابسته به نفت دارند و تحولات بازار نفت در اقتصاد انها به خوبی نمایان است.

اقتصاد دنیا در سال 2018 چه وضعیتی خواهد داشت

انتظار می رود اوضاع در سال 2018 میلادی اندکی بهبود پیدا کند. در این سال رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال افریقا به ۳.۵ درصد می رسد. البته این پیش بینی در شرایطی محقق می شود که تقاضا در کشورهای وارد کننده نفت افزایش یابد و کشورهای صادر کننده نفت هم تولید خود را بیشتر کنند.

البته وزیر نفت سعودی در ماه گذشته اعلام کرد در صورتیکه با کشورهای همکاری کند، کشورش آمادگی لازم برای تمدید توافق کاهش تولید نفت تا انتهای سال 2018 میلادی را دارد . مساله ای که می تواند بازهم فشاری دیگر به اقتصادهای نفت خیز وارد کند و بازار نفت را نیز متاثر سازد.