کتاب سکه های ماشینی قاجار

روزشمار ۲۳ آبان: درگذشت «کریم‌خان زند» وکیل الرعایا

تاریخ دریافت خبر: دیدگاه بینندگان
روزشمار ۲۳ آبان: درگذشت «کریم‌خان زند» وکیل الرعایا

امروز ۲۳ آبان سالروز درگذشت کریم خان زند، اولین پادشاه سلسله زندیه است. این پادشاه مقتدر نام پادشاه را برای خود انتخاب نکرد و خود را وکیل الرعایا خواند. کریم خان زند در سال ۱۱۹۳ هجری قمری درگذشت.

امروز ۲۳ آبان سالروز درگذشت پادشاهی باتدبیر و هوشمند، موسس سلسله زندیه، «کریم خان زند» است. کریم خان زند در سال ۱۰۸۳ خورشیدی در روستای پری در ملایر به دنیا آمد و در سال ۱۱۹۳ هجری قمری در شیراز درگذشت. وی را می توان به عنوان بنیان گذار سلسله زندیه، پس از مرگ نادرشاه افشار دانست.

پس از مرگ نادرشاه افشار، هرج و مرج زیادی در کشور رخ داد. هر فرمانداری در هر بخشی ادعای پادشاهی و اعلام استقلال کرد. در میان این پادشاهان نام کریم خان زند هم به چشم می خورد. کریم خان زند پس از کشمکش های فراوان و جنگ های متعدد توانست اداره کشور را به دست بگیرد و سلسله زندیه را تاسیس کند. فتوحات کریم خان زند در زمان فرمانروایی اش از بصره تا بحرین گسترده است.

روزشمار 23 آبان: درگذشت «کریم‌خان زند»

وی در دوران حکومت خود تقریبا بر تمام ایران حکومت کرد. نکته جالب در تاریخ فرمانروایی کریم خان، سرباززدن وی برای شرکت در مراسم تاج گذاری است. برخلاف عادت تمام پادشاهان او از شرکت در مراسم تاج گذاری خودداری کرد و خود را وکیل الرعایا خواند.

دوران حکومت کریم خان را می توان یکی از آرام ترین دوره های حکومت در فیس‌بوک


نظرات (0)

هنوز نظری نیامده ، شما اولین باشید

ارسال نظر

* اطلاعات مورد نیاز
1000