خرید کتاب سکه طلا

تاریخ دریافت خبر:
img

برای اولین بار مردادماه سال ۹۳ بود که در اصلاحیه‌ی دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری نوشته شده بود: بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، شهریه‌ی داوطلبان غیرایرانی پذیرفته شده در دوره‌ی روزانه دانشگاه‌­های علوم­پزشکی تا ۱۷ میلیون تومان است. دستورالعملی که در دوره‌ی تصدی «سیدحسن قاضی­زاده هاشمی» بر وزارت بهداشت صادر و ابلاغ شد و طی سالیان گذشته همواره مورد اعتراض دانشجویان افغانستانی بوده است.

به گزارش خبرنگار افغانستانی انصاف نیوز، این دستورالعمل موجب شد تا برخی مهاجران افغانستانی که متولد همین آب و خاک یعنی ایران هستند، از ادامه‌ی تحصیل انصراف و یا ناگزیر به تغییر رشته و تعدادی هم با دیدن این شرایط ،انگیزه خود را از دست داده و حتی مقطع دبیرستان را هم نیمه تمام رها کرده و خانه‌­نشین شدند و برخی نیز بدنبال شغلی رفته‌اند؛ البته این ماجرا به همین جا ختم نمی‌­شود و اخیرا برخی دانشجویان افغانستانی از یکسان بودن شهریه­‌ی دانشجویانی که از طریق کنکور وارد دانشگاه­‌های دولتی ایران شده‌­اند با دانشجویانی که بدون ­کنکور پذیرفته شده‌اند، خبر می­‌دهند!

بدلیل افغانستانی بودن اجازه‌ی ورود به مدرسه تیزهوشان را نداشتم

«اسماعیل محمدی»، دانشجوی افغانستانی رشته پزشکی دانشگاه علوم‎پزشکی کرمان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار انصاف نیوز گفت: در تمام این سال­هایی که مدرسه می‎رفتم؛ بالاترین معدل را داشتم، تا راهنمایی معدلم ۲۰ بود. از آن طرف در هر مسابقه­ی فرهنگی که می­شد، شرکت می­کردم؛ در مسابقات حفظ قرآن در شهرستان اول و در استان کرمان سوم شدم، این مسایل موجب شدند در شهر معروف بشوم و می­گفتند که با استعداد هستم. سوم راهنمایی بودم و با توجه به معدل بالایی که داشتم، می­خواستم در مدرسه‌ی نمونه دولتی یا تیزهوشان ثبت‎نام کنم، اما بدلیل این که افغانستانی بودم، اجازه ندادند که در آن مدارس تحصیل کنم و مجبور شدم در مدرسه دولتی ثبت‎نام کنم، به این فکر افتادم؛ خودم را در مدارس دولتی اثبات کنم و نشان دهم؛ با این که مهاجر هستم هیچ چیزی کمتر از بقیه ندارم.

photo_2017-11-13_16-32-431 کلمات کلیدی: حمید انوری - دانشجویان افغانستانی - علوم پزشکی - وزارت بهداشت


   افغانستانی مدرسه دانشجویان پزشکی دولتی کنکور

گزارش:

منبع خبر (انصاف) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «روایت دانشجویان نخبه‌ی افغانستانی از شهریه‌های سنگین» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.