ایران آنتیک

تاریخ دریافت خبر:
اکونومیست: آمریکا با سیاست‌های ترامپ نفوذ بین‌المللی خود را از دست داد چکیده: مجله هفتگی 'اکونومیست' روز دوشنبه نوشت: آمریکا پس از حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید و تغییر سیاست خارجی این کشور از جمله جداشدن از پیمان‌های تجاری منطقه‌ای و نداشتن هماهنگی با متحدین، نفوذ بین‌المللی خود را در جهان از دست داده است.

این مجله انگلیسی با اشاره به اظهارات ترامپ که گفته بود سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دیگر قدیمی شده و عضویت آمریکا در پیمان تجارت آزاد آتلانتیک شمالی به منفعت ایالات متحده نیست و این پیمان برای دیگران خوب بوده است و یا با اشاره به لشکرکشی آمریکا به عراق، گفته است:' شما وقتی در یک جنگ پیروز شدید باید کشور را در اختیار خود داشته باشید و نفت آنرا تصاحب کنید و با بمب (اتمی) می توانید از شر داعش خلاص شوید، در گزارش خود آورده است: افکار عمومی دنیا دیگر موقعیت سابق را برای آمریکا بر نمی تابد.

البته سیاست خارجی آمریکا از آنچه که دونالد ترامپ قول داده بود، بدتر نشد. به طوری که قول داده بود، آمریکا را از پیمان پاریس در مورد تغییر آب وهوا خارج کرد و به این ترتیب جلوگیری از تغییر آب وهوا را مشکل تر کرد و موافقتنامه بین المللی تجاری مربوط پیمان تجارت اقیانوسیه را ترک کرد. به هر حال این عقب نشینی ها از پیمان های منطقه ای، آمریکا را به طور ناگهانی به انزوا کشانده است.

ترامپ هنوز ناتو را ترک نکرده است. واقعیت این است بعضی از هم پیمانان اروپای شرقی آمریکا حرف های سفت و سخت او را به حالت سازشکارانه باراک اوباما ترجیح می دهند. او هیچ جنگی را آغاز نکرده است. او به حمایت آمریکا از دولت متشنج افغانستان برخاسته است و به دولت عراق کمک کرده است تا شهرهای عراق را از دست داعش پس بگیرد. در بخش هایی از دنیا که او توجه کمی به آنها دارد مثل آفریقا سیاست های دولت قبلی ادامه یافته است و اکنون که او برای سفر دوازده روزه به آسیا رفته دیگر نمی توان او را به عنوان شخصی معرفی کرد که نسبت به سرنوشت دیگر کشورها بی تفاوت است.

ناظران بر این باورند که ترامپ ممکن است از رونالد ریگان تبعیت کرده و نهاد دیپلماتیک را بازسازی کند، قدرت نظامی آمریکا را به حدی تقویت کند تا کره شمالی قوی نیز مثل اتحاد شوروی سابق به فروپاشی بیانجامد.

گروه دیگری از صاحب نظران می گویند: ترامپ ممکن است در کوتاه مدت صدماتی به موقعیت آمریکا وارد سازد، اما در سال 2020 ترامپ انتخابات را واگذار خواهد کرد و همه امور کشور آمریکا به روند عادی خود باز خواهد گشت.

این افراد که به اصطلاح در راستای آرزوهای خود اظهارنظر می کنند، می گویند: ترامپ در امور امنیتی با احتیاط عمل می کند و از اشتباه های فاحش امنیتی خودداری می کند. او بر خلاف حرف های تهدید آمیز گذشته خود مبنی بر طرفداری از تایوان برابر چین از ایجاد اختلاف ناخواسته با چین بر سر شرایط جاری تایوان اجتناب کرد.

کنگره و رسوایی حک کردن کامپیوترها از سوی روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از وارد شدن او به یک معامله بزرگ با ولادیمیر پوتین جلوگیری کرد و همسایگان روسیه را برابر مسکو تنها گذاشت.

او از چین خواست کمی بیشتر به کره شمالی فشار آورد تا گسترش سلاح هسته ای متوقف کند.

به هر حال او یک اشتباه جدی مرتکب شده است و اینکه توافق هسته ای با ایران را تضعیف کرده است. این توافق توانایی ایران را برای دست یابی به بمب اتمی کاهش داده است. غریزه او در این مورد بسیار خصومت جویانه است. او تصور می کند نیازی به درس گرفتن از تاریخ ندارد.

در همین رابطه بخوانید