ایران آنتیک

ماهنامه فکه ویژه آزادی سوسنگرد راهی بازار نشر شد

تاریخ دریافت خبر:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مؤسسه فرهنگی هنری جنات فکه، صد و هفتاد و سومین شماره ماهنامه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی فکه ویژه نامه مقاومت سوسنگرد را در آبان ماه ۹۶ به سردبیری علی حسین پور منتشر کرد.

در این شماره این مطالب را مطالعه می کنیم:

سرزمینی به نام سوسنگرد، عملیاتی برای نجات فرشته ها، شهری برای تاریخ، سرزمین آزادگان ؛ گاه شمار وقایع سوسنگرد از سال 57 تا 60، حماسه خاک؛ مروری کوتاه بر عملیات های انجام شده در دشت آزادگان، مدافعان بی ادعا، حلاوت آزادی؛ آزادی سوسنگرد به روایت مطبوعات، بهانه ای برای چمران شناسی، این ستارگان بی همتا، سوسنگرد را می خواهم...، سوسنگرد؛ ایران دیگر، مزد ایثار، روزی برای شادی، صبح ظفر، اهمیت راهبردی یک حمله، یک شهر، یک گام تا اشغال اهواز، چمران در ابوحمیظه، ملاقات با جنگ، دایی جبهه ها، شرق دجله در پرواز، سرباز نمونه حبیب، رفیق نیمه راه، برای شما می جنگیم، کتاب هایی برای سوسنگرد.

اینکه صدام کینه عرب ها ایران، را به دل گرفته بود و ارتش بعثی اش جنایت های زیادی در حق عرب های هویزه، سوسنگرد و کلاردشت آزادگان کرد، بی دلیل نبود. عرب ها منطقه خوزستان درست برعکس انتظار او عمل کرده بودند. او انتظار داشت عرب های خوزستانی به دنبال شعار «پان عربسم» با ارتش او همراه شوند و خوزستان را دو دستی به افسران بعثی تقدیم کنند. عرب ها خوزستان اما به غیر از اقلیتی، هیچ اهمیتی به این شعار پوشالی ندادند و تمام قد جلوی ارتش بعثی ایستادند.

به این شکل، خبر ایستادگی و دفاع جانانه آنها از خاک وطن که به گوش صدام رسید، دست به انتقام زد، ارتش او با حمله دوباره به هویزه و سوسنگرد دست به جنایاتی آشکار و کمتر گفته شده زد که اوج مظلومیت مردمان آن سامان را حکایت می کند. وقتی امام دستور می دهند که سوسنگرد باید آزاد شود، حماسه ای عجیب رقم می خورد و باعث می شود که در 26 آبان 1359 سوسنگرد آزاد شود و حماسه ای که شنیدن ان از زبان رهبر معظم انقلاب بسیار دلنشین تر است؛ از این رو انوشه میرمرعشی زیر عنوان «عملیاتی برای نجات فرشته ها» به روایت دو نامه و یک اقدام در آزادسازی سوسنگرد از زبان رهبر معظم انقلاب و چنین آورده است:

مقام معظم رهبری وضعیت سوسنگرد را در روزهای مقاومت و ماه های ابتدای جنگ این گونه روایت می کنند:

«قضیه فتح سوسنگرد به این ترتیب است که مدتی بود عراقی ها سوسنگرد را به تدریج محاصره می کردند، اما تا سوسنگرد رفته بودیم و سوسنگرد را گرفته بودیم، اما یک مقدار آن طرف تر سوسنگرد که محور سوسنگرد ـ بستان باشد، دست عراقی ها بود.

البته اول عراقی ها عقب نشینی کردند لکن بعد مجدداً آمدند تا نزدیک سوسنگرد؛ یعنی تقریباً یک نیم دایره در ضلع شمالی و شمال غرب و سوسنگرد زدند و از طرف بستان محاصره کردند که تدریجا از طرف جنوب هم از قسمت «دب حردان» یعنی غرب اهواز، نیروهایی که در آنجا بودند تدریجا کشیدند به طرف شمال و خودشان را به کرخه کور نزدیک کردند، سپس از کرخه کور عبور کردند و آمدند محور حمیدیه ـ سوسنگرد را قطع نمودند و با طی کردن یک نیم دایره از شمال و نیم دایره از جنوب کاملاً سوسنگرد محاصره شد؛ تا آن جا که ما فقط یک راه به داخل سوسنگرد داشتیم و آن هم راه کرخه بود، یعنی تنها از داخل کرخه نیروها می توانستند داخل سوسنگرد بروند و تدریجا همین راه هم مورد محاصره و زیرآتش قرار گرفت.

در بخش دیگر از صبحت های رهبر معظم انقلاب درباره آزادسازی سوسنگرد چنین می خوانیم:

اما در کنار همه اینها یک چیزی که گویا کمک ما آمد و من فراموش کردم بگوییم؛ پیغام مرحوم اشراقی داماد امام بود که اوایل همان شب از تهران با من تلفنی تماس گرفت و گفت امام فرمودند بپرسید خبرها چیست؟ من گفتم: خبر این است که قرار بر این است که فردا عملیاتی انجام بگیرد و ظاهرا من اظهار تردیدی کرده بودم که دغدغه دارم و ممکن است نشود، مگر اینکه امام دستوری دهند و ایشان رفت با امام تماس گرفت و آمد گفت: امام فرموده اند تا فردا باید سوسنگرد آزاد شود و تیمسار فلاحی خودش باید مباشر عملیات باشد و این را مخصوصا قید کرده بودند.

من وقتی این را از مرحوم اشراقی گرفته بودم، چون ظاهرا شب دیر وقت بود نگفتم و یا شاید فکر می کردم که حالا صبح خواهم گفت و مثلا احتیاجی نیست گفته شود، اما وقتی این مسئله پیش آمد دیدم حالا وقت آن است که این پیغام را الان برسانم و لذا نشستم دو تا نامه نوشتم یکی ساعت یک و نیم بعد از نیمه شب، یکی همان ساعت دو. آن را که ساعت یک ونیم نوشتم به آقای سرهنگ قاسمی فرمانده لشکر 92 نوشتم که داماد حضرت امام از قول حضرت امام پیغام دادند که فردا باید حصر سوسنگرد شکسته شود و سوسنگرد باز شود، بنابراین اگر تیپ 2 نباشد این کار عملی نخواهد شد و من این را به تیمسار ظهیرنژاد هم گفته ام و ایشان قول دادند با بنی صدر صحبت کنند که تیپ بیاید و به هر حال شما آماده باشد که تیپ را به کار گیرید.

این نامه را نوشتم و ساعت یک و نیم دادم به دست یکی از برادران که در آنجا با ما بودند؛ کفتم این را می بری، اگر سرهنگ قاسم خواب هم بود از خواب بیدارش می کنی و این کاغذ را قطعاً به او می دهی و نامه ساعت دو را هم نوشتم به تیمسار فلاحی و برای او هم نوشتم که تیپ را خواسته اند از دست ما بگیرند و گفتم باید باشد و شما مسؤولید بروید دنبال آن که این تیپ را به کار بگیرند.

رهبر انقلاب صبح پیروزی سوسنگرد را این گونه شرح می دهد:

به هر حال صبح زود که از خواب بلند شدم برای نماز، درصدد برآمدم ببینم وضع چطور است که دیدم الحمدالله وضع خوب است و شنیدم ساعت پنچ، تیپ 2 از خط عبور کرده، معلوم بود همان نامه که نوشته شد اینها مشغول بودند؛ یعنی ساعت پنچ تیپ 2 از خط عبور کرده بود و اگر چنانچه بنابه امر می خواستند کار کنند؛ تا وقتی آن آقا از خواب بیدار شود و به او بگویند و او بخواهد مشورت کند؛ بالاخره آن امر ساعت 9 صادر می شد و ساعت 11 هم عملی می شد که هر گونه انجام عملیاتی موفق نبود؛ یعنی انجام می گرفت ولی یک چیز ناموفق و بی ربطی می شد که قطعاً شکست می خوردیم.

اما اینها ساعت پنج صبح که هنوز هوا تاریک بود با شروع به کار از خط عبور کرده بودند؛ یعنی شاید ساعت چهار راه افتاده بود و شاید هم زودتر، به هر حال مرحوم چمران بلند شدند رفتند و اما من چون داخل ستاد مقداری کار داشتم و چند تا ملاقات هم داشتیم؛ ملاقات هایی را انجام دادم و راه افتادم به طرف جبهه و منطقه عملیات. البته وقتی من رفتم آنجا، دیدم شهید فلاحی هم رفته و صبح زود عبور کرده بود که آقای چمران و آقای غرضی هم صبح زود رفته بودند و در خطوط مقدم و نزدیکی صحنه درگیری.

بالأخره همه آنها حضور داشتند که وقتی ما حدود ساعت نه، نه و نیم رفتیم دیدیم نیروهای ما پیش رفته و یک ساعت بعد ساعت 10 و نیم بود، سرتیپ ظهیرنژاد هم آمد و ایشان هم رفت جلو. همه مشغول بودند و ما می رفتیم در داخل واحدهای عقب و واحدهای درگیر پیاده می شدیم، با آنها صحبت و احوال بررسی می کردیم و از عملیات خبر می پرسیدم که دائما گفته می شد خبرها خوب است.»

سوسنگرد با این تدبیر و حرکت قهرمانانه رزمندگان اسلام در ارتش و مقاومت جانانه مدافعان شهر در 26 آبان 59 آزاد شد.

مؤسسه فرهنگی هنری جنات فکه، صد و هفتاد و چهارمین شماره ماهنامه فکه را در 80 صفحه به قیمت ۴۰۰۰ تومان در ۶۹ صفحه منتشر کرده است.۹۹۸/ ن ۶۰۲/ش