خرید کتاب سکه طلا

تاریخ دریافت خبر:
چشم‌انداز مبهم حذف یارانه چکیده: ماه‌ها پس از اینکه نمایندگان مجلس طرحی را به تصویب رساندند که بر اساس آن باید یارانه دهک‌های بالای درآمدی قطع شود و مبالغ حاصل از آن به نیازمندان تعلق گیرد، همچنان اما و اگر‌ها در مورد اجرای این طرح ادامه دارد. در ماه‌های سپری شده از سال جاری پرداخت یارانه‌های نقدی همچنان به سیاق سابق بوده، هر چند شاهد افزایش سه‌برابری یارانه افراد تحت پوشش نهاد‌های اجتماعی بودیم.

افزایش سه برابری یارانه مددجویان کمیته امداد البته با انتقاداتی رو به روست و رئیس کمیته امداد بار ها اعلام کرده باید شیوه پرداخت تغییر کند و حتی اخیرا گفته این اتفاق از پایان ماه جاری رخ می دهد. در چنین شرایطی یک مقام مسئول در وزارت رفاه عنوان می کند به دلیل شدت اعتراض ها به طرح حذف یارانه ها، این طرح در وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی متوقف شده است.

در مقابل رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید قرار است پیشنهاد حذف یارانه ۳۰ درصد از دهک های پردرآمد در بررسی بودجه سال ۹۷ به صحن ارائه شود. سال گذشته دولت یازدهم خالص حذف شدگان یارانه نقدی را چهار میلیون نفر اعلام کرد. دولت به این منظور شش بانک اطلاعاتی برای شناسایی یارانه بگران غیرنیازمند ایجاد کرد. این بانک های اطلاعاتی شامل سازمان امور مالیاتی، بانک ها، سازمان تامین اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای، نیروی انتظامی و سازمان ثبت املاک و اسناد کشور هستند. با حذف برخی از یارانه بگیران که به دنبال کاهش منابع درآمدی دولت و بودجه های سنواتی صورت گرفت، اعتراضاتی رخ داد که سامانه ای به منظور ثبت اعتراض ها راه اندازی شد و طبق آنچه اعلام شده حدود 300 اعتراض در این سامانه ثبت شد.

توقف طرح حذف یارانه ها

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به دلیل شدت اعتراضات به طرح حذف یارانه ها، این طرح در وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی متوقف شده و ادامه برنامه حذف منوط به تصمیم هیات دولت است. احمد میدری در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به کسری بودجه ای که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه از آن سخن گفته، برنامه ای برای حذف اقشار پردرآمد از صف یارانه بگیران وجود دارد، اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون یارانه هیچ کس حذف نشده است. دولت هم درباره ادامه حذف یارانه بگیران پردرآمد، مصوبه ای نداشت که اقدام جدیدی درباره حذف یارانه داشته باشیم. او درباره نقدهای کارشناسان به ادامه روند پرداخت یارانه، تصریح کرد: اینکه تعداد زیادی یارانه بگیر داریم که نیازمند نیستند و دولت هم به این منابع احتیاج دارد، بحث های رایجی است، چون از ابتدا ضوابط روشنی برای پرداخت یارانه وجود نداشت، وقتی فردی حذف می شود، اعتراض ها شروع می شود. رسیدگی به اعتراض ها آن قدر زمانبر و مشکل است که ادامه کار به این شکل برای وزارتخانه غیرممکن است. میدری اظهارداشت: بعد از اینکه چهار میلیون نفر حذف شدند، بیش از 300 هزار نفر اعتراض کردند.

این اعتراض ها در سامانه ثبت و بعد با آنها تماس گرفته شد. برخی ها راضی شدند و برخی هم عودت داده شد. او اضافه کرد: کار بررسی این تعداد در یک سال کار سنگینی است و نمی شود به این شکل ادامه داد؛ هرچه جلو می رویم میزان اعتراض ها افزایش می یابد. معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به تعداد جدید یارانه بگیران هم گفت: سالانه حدود یک میلیون و 300 هزار نفر تولد داریم، با احتساب فوتی ها، سالی حدود یک میلیون نفر به طور خودکار به جمعیت یارانه بگیران اضافه می شوند، یعنی در این چهار سال به همان میزان که حذف کردیم به همان میزان پیوسته اند و به همان میزان هم بودجه اضافه شده است. او درباره تصمیم دولت برای تعیین تکلیف خیل یارانه بگیران اظهار داشت: رسیدگی به این موضوع، تصمیمی است که باید در هیات دولت گرفته شود، چون ابعاد اجتماعی دارد. میدری در پاسخ به این سوال که پیشنهاد وزارت کار در این رابطه چیست، گفت: ما تابع تصمیم دولتیم.

پیشنهاد حذف یارانه ۳۰ درصد از پردرآمد ها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قرار است پیشنهاد حذف یارانه ۳۰ درصد از دهک های پردرآمد در بررسی بودجه سال ۹۷ به صحن ارائه شود با این حال طبق مذاکراتی که انجام شده دولت هم موافقت هایی داشته است تا بتوانیم از این طریق اقدامات را به جلو هدایت کنیم. محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به انتظارات درباره بودجه سال ۹۷ ادامه داد: «مدیریت هزینه های دولت در بخش های مختلف» از جمله ضروریات بودجه سال ۹۷ است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، وی با بیان اینکه «مدیریت هزینه های دولت» می تواند اشراف مجلس را به بودجه بیشتر کند، تاکید کرد: یکی از مشکلات عمده در بودجه سالیانه کسری بودجه است که مدیریت هزینه ها می تواند از این مشکل بکاهد. او تصریح کرد: در حال حاضر هدفمندی یارانه ها یکی از چالش های اساسی در مبحث هزینه ها و پرداخت های دولت است که مجلس طی چند سال گذشته چندین بار تصمیم به اصلاح این موضوع گرفت، اما دولت به دلایل مختلف حاضر به همکاری با مجلس نشد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: به نظر می رسد دولت با وجود پایان انتخابات و فضای اجتماعی این مساله با اقدامات و تصمیمات مجلس مقداری هماهنگ تر باشد چرا که اولویت اصلی ما در بودجه سال ۹۷ ساماندهی موضوع هدفمندی یارانه هاست. پورابراهیمی با بیان اینکه صرفا یک و نیم درصد بودجه بخش عمرانی در شش ماهه سال ۹۶ تخصیص نقدی پیدا کرده است، گفت: با این حال تصمیم گیری در مورد پرداخت یارانه به دهک های پردرآمد باید در بودجه سال ۹۷ به جد بازنگری شود. او اظهار داشت: معتقدم حذف یارانه ۳۰ درصد از افراد پردرآمد پیرامون موضوع هدفمندی یارانه ها می تواند به میزان ۶۰ درصد از بودجه عمرانی کشور کمک کند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قرار است پیشنهاد حذف یارانه ۳۰ درصد از دهک های پردرآمد در بررسی بودجه سال ۹۷ به صحن ارائه شود با این حال طبق مذاکراتی که انجام شده دولت هم موافقت هایی داشته است.

در همین رابطه بخوانید