ایران آنتیک

تاریخ دریافت خبر:
صفاری نطنزی
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که برجام به خواست آمریکا لغو نخواهد شد. تمامی طرفین آن را حفظ کرده و ما نیز براساس قواعد بین‌المللی آن را اجرایی می‌کنیم.

به گزارش ایسکانیوز، مرتضی صفاری نطنزی در تحلیلی از اقدامات آمریکا در نقض برجام گفت: با نگاهی از بعد حقوقی به اقدامات آمریکا علیه برجام می توان به این نتیجه رسید که آمریکا نمی تواند کار جدیدی علیه برجام انجام دهد چون برجام یک معاهده قوی بین المللی است که پنج عضو دائم شورای امنیت آن را امضا کرده اند و قطعنامه این شورا در حمایت از آن صادر شده است. این سند بین المللی دارای چنان قدرتی است که براساس حقوق بین المللی نسبت به هرگونه مصوبات و قواعد سایر کشورها تقدم دارد.

نماینده مردم نطنز در مجلس ادامه داد: از طرف دیگر آقای ترامپ از روز اول یعنی در کارزار انتخابات ریاست جمهوری شعارهای تندی همچون پاره کردن برجام سر می داد اما علیرغم همه این شعارها نتوانسته کاری کند و در نهایت تنها توپ را در زمین کنگره انداخت. دلیل همه این ناتوانی ها آن است که برجام معاهده دو جانبه بین ایران و آمریکا نیست. اگر آمریکا بخواهد کاری کند باید رضایت همه اعضا را جلب نماید.

صفاری نطنزی افزود: نهایت کار کنگره آن است که مصوبه ای را له یا علیه برجام به تصویب رساند. اگر به نفع برجام رای دهد، باید تعهدات را انجام دهد. اگر مصوبه ای خلاف برجام داشته باشد، یعنی ترامپ باید زیر مصوبه ای را امضا کند که خلاف تعهدات بین المللی است. موضوعی که آمریکا براساس قواعد بین المللی مجاز به انجام آن نیست و نتیجه آن سلب اعتماد از آمریکا و همچنین از دست رفتن ارزش معاهدات بین المللی خواهد شد. کنگره باید حساب همه جوانب را کرده باشد. قطعا می داند که اگر علیه برجام موضوعی را به تصویب رساند یعنی خلاف قواعد بین المللی عمل نموده است.

وی تاکید کرد: اگر سایر طرف های ۱+۵ برجام را قبول دارند نباید زیر بار مصوبات خلاف آن بروند. جمیع این شرایط نشان می دهد که برجام به خواست آمریکا لغو نمی شود. سایر طرفین نیز آن را حفظ کرده و ما نیز آن را اجرا می کنیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در عین حال گفت: با توجه به تحریم های آمریکا بعد از پیروزی انقلاب تاکنون دیگر تصور نمی کنم موردی برای تحریم علیه ایران مانده یا تاثیرگذار باشد.

صفاری نطنزی در مورد رویکرد اروپا نسبت به برجام گفت: حجم مبادلات اروپا و آمریکا به صورت تئوری زیاد است و طبیعتا هر کشوری براساس منافعش عمل می کند. البته آمریکای بعد از ترامپ در حوزه تعاملات با اروپا اقداماتی همچون خروج از معاهده تجارت آزاد، معاهده پاریس و یونسکو انجام داده است. اکنون نیز درباره تعرفه های اقتصادی بین اروپا و آمریکا اختلافاتی وجود دارد. به تعبیری می توان گفت که اروپا دل خونی از ترامپ داشته و قاعدتا در این شرایط برای ترامپ کف نخواهند زد.

وی در عین حال گفت: البته ما نباید تصور کنیم که آمریکا بدون پشتوانه چنین اقداماتی را انجام می دهد چون جریانات صهیونیستی لابی قوی در اروپا دارند که علیه برجام فعالیت می کند. لذا نباید اجازه اجماع علیه مان را بدهیم. باید با روشنگری و گفت وگو های نزدیک تر و کوتاه مدت با اروپایی ها در محافل سیاسی و رسانه ای فعال تر بوده و اطلاعات لازم را به مردم و جهانیان بدهیم تا آنها نتوانند از این حفره ها سوءاستفاده کنند. در این صورت است که می توان مقداری بر روی اروپایی ها حساب باز کرد.

منبع: ایسنا