خرید کتاب سکه طلا

۶۰ درصد دختران فقر آهن دارند

تاریخ دریافت خبر:
 رفع کم خونی کم خونی یک اختلال است که می تواند درشرایط مختلفی از جمله دوره های شدید قاعدگی، سرطان ، خونریزی در دستگاه گوارش، بیماری سلول داسی شکل و بسیاری موارد دیگر رخ دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری ایمنا، کم خونی یک بیماری بسیار شایع و به معنی تعداد کم گلبول های قرمز و یا سطح پایین هموگلوبین می باشد.

از آنجایی که هموگلوبین مسئول حمل اکسیژن از ریه ها به تمام سلول های بدن است، وقتی کسی دچار کم خونی می شود علامت هایی مانند کم شدن انرژی و زود خسته شدن نمایان می گردد و در کم خونی های حاد علائم شدیدتری مانند غش وافزایش عفونت در بدن نیز پدید می آیند.

کم خونی فقر آهن یک نوع خاصی از کم خونی است که علت بروز آن معمولاً به دلیل از دست دادن خون یا کاهش یافتن جذب آهن رژیم غذایی می باشد.

کم خونی فقط فقر آهن نیست بلکه عوامل بسیاری از جمله اختلالات روده ای، بارداری وخونریزی در بروز این بیماری موثر هستند که شاید از وجود آنها بی خبر باشیم.

کم خونی ناشی از کمبود آهن می تواند خفیف یا شدید بوده و می تواند به طور حاد یا مزمن رخ دهد. و بیماری بسیار رایجی است.

میزان مبتلایان به کم خونی ۱ تا ۲ درصد از افراد بزرگسال یا حتی بیشتر از آن در کشورهای توسعه یافته است اما در کشورهای در حال توسعه به دلیل فقر رژیم غذایی. بسیار شایع تر است.

علایم کم خونی غیر اختصاصی هستند

متخصص داخلی و فوق تخصص خون و آنکولوژی در این باره به خبرنگار ما می گوید: کم خونی تعریف آزمایشگاهی دارد، به این صورت که یک آزمایش خون از بیمار گرفته می شود که در آن پارامتری به اسم هموگلوبین وجود دارد، اگر هموگلوبین خون در خانم ها کمتر از ۱۲ و در آقایان کمتر از ۱۴ باشد، به معنای کم خونی در فرد خواهد بود.

دکتر فریبرز مکاریان با اشاره به اینکه تمامی قسمت های بدن باید از خون اکسیژن بگیرند و اگر هموگلوبین خون کم باشد اکسیژن رسانی به قسمت های مختلف بدن به سختی انجام می شود، می افزاید: برخی علایم وجود دارند که اگر بیمار آن علایم را پیدا کند باید به کم خونی شک کند و به پزشک مراجعه نماید.

وی با تاکید بر اینکه علایم کم خونی غیر اختصاصی هستند، ادامه می دهد: سر دسته این علایم ضعف و بی حالی است که علامت بسیار شایع در خانم ها و آقایان محسوب می شود.

فوق تخصص خون و آنکولوژی معتقد است کهشایع ترین علت کمم خونی ضعف و بی حالی نیست بلکه مسایل روحی، اضطراب ها، بدخوابی، ورزش نکردن، تفریح نداشتن می تواند ضعف و بی حالی را در فرد به وجود آورد.

وی تصریح می کند: اگر فردی بی حالی غیر معمول در خود احساس کرد باید برای وجود احتمال کم خونی در بدن خود، به پزشک مراجعه کند.

دکتر مکاریان با تاکید بر اینکه کم خونی اضطراب پذیری را در افراد افزایش می دهد، اظهار می کند: یکی از دلایل کم خونی عادات ماهیانه است، البته بهبود وضعیت تغذیه و ورزش باعث شده سن قاعدگی در دختران از ۹ سالگی به ۱۲ تا ۱۴ سالگی برسد.

وی یادآور می شود: اگر عادات ماهیانه دختران با حجم زیاد خون ریزی همراه باشد، باید به پزشک مراجعه شود تا چنانچه ذخیره آهن بدن آنها در حال کم شدن است با تجویز های پزشک و درمان مناسب ذخایر خون جبران شود.

فوق تخصص خون و آنکولوژی، کم خونی را به دو دسته کم خونی فقر آهن و کم خونی های غیر فقر آهن تقسیم بندی کرده و می گوید: شایع ترین علت کم خونی فقر آهن است به این معنا که یا آهن از بدن دفع شده یا میزان آهن مورد نیاز بدن مصرف نشده است.

وی تصریح می کند: بسیاری از بیماران هستند که کم خونی دارند اما آهن بدن آنها کم نیست مثل بیماران تالاسمی!

فقر آهن یک علامت است، یک تشخیص نیست

دکتر مکاریان با اشاره به اینکه فقر آهن یک علامت است، یک تشخیص نیست، اضافه می کند: ۶۰ درصد دختران فقر آهن دارند، از این رو باید در هر سنی به علایم کم خونی توجه به پزشک مراجعه شود تا درمان های لازم صورت گیرد.

وی تاکید کرد: مصرف خودسرانه قرص آهن برای هر کم خونی اشتباه بزرگی است که بسیاری از افراد مرتکب می شوند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی دو علت شایع کم خونی را کمبود آهن از دست دادن خون (رایج ترین) و کاهش جذب آهن رژیم غذایی می داند و می گوید: علائم کمتر شایع فقر آهن عبارتند از ناخن شکننده، زبان درد، سندرم پاهای بی قرار، ویار (گرایش غیرطبیعی به خوردن اقلام مواد غیر غذایی، مانند خاک رس یا خاک، محصولات کاغذی، یا نشاسته (به عنوان مثال، cornstarch) و یخ است.

وی ادامه می دهد: بسیاری از مردم با کم خونی کمبود آهن هیچ علامتی ندارند. اما شایعترین علایم عبارتند از ضعف، سردرد، کج خلقی، خستگی و مشکل در ورزش (به دلیل کم آوردن نفس، ضربان قلب سریع)

دکتر مکاریان به کاهش جذب آهن در بدن اشاره و تصریح می کند: به طور معمول، در بدن جذب آهن از مواد غذایی از طریق دستگاه گوارش انجام می شود و در صورتی که دستگاه گوارش دارای عملکرد صحیح نباشد، مانند افراد مبتلا به برخی بیماری های خاص (به عنوان مثال، سلیاک بیماری، التهاب معده)، مقدار ناکافی از آهن جذب شده ممکن است، منجر به کم خونی کمبود آهن منتهی شود.

وی خاطرنشان می کند: این یک علت بسیار کمتر معمول و شایع کم خونی کمبود آهن در مقابل از دست دادن خون است.

فوق تخصص خون و آنکولوژی دریافت ناکافی آهن از رژیم غذایی را عامل شایع فقر آهن در کشورهای در حال توسعه می داند و اضافه می کند: رژیم غذایی ناکافی آهن در بزرگسالان در کشورهای توسعه یافته بسیار نادر است، به دلیل آنکه به بسیاری از غذاها در این کشورها به طور مصنوعی آهن اضافه می شود.وی تاکید می کند: گیاه خواران در معرض خطر افزایش یافته برای بروز کم خونی کمبود آهن هستند زیرا آهن از منابع گیاهی جذب شده است که به به آسانی آهن منابع حیوانی مانند گوشت جذب نمی شود.

دکتر مکاریان می افزاید: حاملگی نیز یک علت شایع کم خونی کمبود آهن است، و علت این است که نیاز به آهن به دلیل رشد بسیار سریع جنین و جفت و افزایش حجم خون در گردش مادر باردار در دوران بارداری است.

فقرآهن یکی از شایع ترین اختلالات تغذیه ای در کشور های در حال توسعه و مهمترین نوع کم خونی تغذیه ای در کودکان و زنان، در سنین باروری است که با ایجاد گلبول های قرمز کوچک و کاهش میزان هموگلوبین مشخص می شود.

اگر چه پیامدهای اقتصادی و اجتماعی کم خونی فقرآهن به صورت کمّی محاسبه نشده ولی لازم است به این نکته توجه شود که این بیماری سبب اتلاف منابع و مراقبت های بهداشتی، کاهش بهره وری در اثرافزایش میزان مرگ و میر، ابتلا به بیماری در مادران و کودکان و بالاخره کاهش ظرفیت جسمی و روانی در بخش بزرگی از جامعه می شود .